Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Převrat s pomocí Ruska. V Německu rozbili skupinu extremistů, která chtěla svrhnout vládu

Německá policie provedla razii proti skupině, která chystala převrat.
Profimedia.CZ
 ČTK

Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla ve středu ráno policie 25 lidí patřících k extremistické pravicové skupině, která podle vyšetřovatelů plánovala převrat a ozbrojené útoky proti státu.

Reklama

Vůdci skupiny byli člen německého šlechtického rodu a soudkyně a bývalá poslankyně za pravicově populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), uvedl Deník Bild. Skupina se podle agentury Reuters snažila o navázání kontaktů s Ruskem. Kreml popřel, že by se skupinou měl cokoliv do činění. Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann označil zátah za protiteroristickou operaci na obranu demokracie.

Skupina plánovala vybudovat novou armádu a existoval také plán na násilný vpád do sídla parlamentu, řekl na tiskové konferenci v Karlsruhe nejvyšší státní zástupce Peter Frank. Uvedl také, že extremisté zastávali různé spiklenecké teorie včetně teorie amerického konspiračního hnutí QAnon. Osm z 25 zadržených je podle Franka již ve vyšetřovací vazbě. „Existoval i plán na vpád do Spolkového sněmu,” uvedl. „Motivací byly různé spiklenecké teorie a také QAnon,” řekl. Skupina byla složena mimo jiné z přívrženců radikálního hnutí Říšští občané (Reichsbürger), které popírá legitimitu spolkové republiky.

Skupina měla vytvořenou radu, která podle Franka byla politickým vedením. Snahou bylo vytvořit také novou německou armádu s regionálními milicemi. Dodal, že někteří ze zadržených a podezřelých působili v německé armádě.

Deník Bild uvedl, že k vůdcům skupiny patřila někdejší poslankyně Spolkového sněmu za AfD a do října letošního roku soudkyně Birgit Malsacková-Winkemannová a člen německého šlechtického rodu, 71letý Heinrich XIII. Prinz Reuss.

Reklama

Budou umírat lidé

Podle vyjádření spolkové prokuratury, na které se odvolává agentura Reuters, skupina plánovala dosadit Heinricha XIII., jehož předci v minulosti vládli části dnešního východního Německa, po převratu do čela Německa. Za tímto účelem se šlechtic pokusil spojit s představiteli Ruska, které mělo podle představ skupiny napomoci svržení vlády a nastolení nového uspořádání v Německu. V kontaktech na Rusko skupině údajně pomáhala ruská občanka Vitalija B.

Moskva popřela, že by měla se skupinou cokoliv společného. „O žádném ruském vměšování nemůže být řeč,” uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Členové extremistické skupiny Říšští občané měli plán, jak převratu dosáhnout. „Byli si vědomi, že tento projekt lze realizovat pouze za použití vojenských prostředků a násilí proti představitelům státu, včetně páchání vražd,” uvedla prokuratura podle DPA.

Německá policie provedla razii proti krajně pravicové skupině Říšští občané. Profimedia.CZ

„Demokracie se umí bránit: Od dnešního rána probíhá rozsáhlá protiteroristická operace. Spolková prokuratura vyšetřuje možnou teroristickou síť v prostředí Říšských občanů. Existuje podezření, že byl plánován ozbrojený útok na ústavní orgány,” napsal na twitteru německý ministr spravedlnosti Buschmann.

Skupina podle vyšetřovatelů existuje nejpozději od listopadu 2021. Jejím ústředním orgánem byla „rada”, která měla podobně jako běžné vlády své rezorty - od spravedlnosti, přes zahraniční věci po zdravotnictví. „Členové 'rady' se od listopadu 2021 pravidelně skrytě scházeli, aby naplánovali převzetí moci v Německu a vytvoření vlastních státních struktur,” uvedla prokuratura. Podle německých médií v čele stál právě Heinrich XIII. Prinz Reuss.

Vojenská odnož skupiny měla „odstranit” demokratický právní stát i na úrovni obcí či okresů. Skupina si byla vědoma toho, že během přebírání moci budou umírat lidé. „Nicméně tento scénář chápala jako nezbytný mezikrok k dosažení kýžené 'změny systému na všech úrovních',” dodalo státní zastupitelství. Zhruba 3000 policistů při zátahu prohledalo více než 130 objektů. Zatčeni byli lidé v sedmi spolkových zemích a také v Rakousku a Itálii.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme