Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Kladivo na Airbnb. Místa pro krátkodobé ubytování budou muset mít registraci

Airbnb, co-founder and CEO Brian Chesky
ČTK
 ČTK

Místa pro krátkodobé ubytování budou muset mít registraci. V novele zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu to navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Materiál, který se bude týkat například platforem Airbnb, Booking, Expedia a Tripadvisor, tento týden vložilo do meziresortním připomínkovém řízení. Předpokládané nabytí účinnosti je v červenci roku 2025, řekla mluvčí MMR Veronika Hešíková. Rušení nočního klidu novela řešit nebude.

Reklama

"Po registraci bude těmto jednotkám vydáno registrační číslo. To bude muset být uvedeno u každé nabídky zveřejněné na internetové platformě. Platformy zároveň budou mít povinnost v pravidelných intervalech MMR zasílat informace o fungování jednotlivých registračních čísel. Veškeré tyto činnosti se budou odehrávat plně elektronicky prostřednictvím dálkového přístupu," uvedla Hešíková.

Krátkodobé pronájmy, Airbnb

Airbnb a spol. už nebudou taková džungle. Zasáhne Brusel

Online platformy pro krátkodobé pronájmy budou povinny sdílet veřejným orgánům informace o počtu nocí, které byly jejich prostřednictvím pronajaty, povinností bude také předání informace o počtu hostů, schválil Brusel.

Přečíst článek

Novela zákona o cestovním ruchu zavádějící povinnost registrace ubytovatelů přes on-line platformy je reakcí na nařízení Evropské komise, které by mělo začít platit od letošního podzimu. Regulační zákon MMR připravovalo už minulý rok, s ohledem na návrh EK ale přípravy odložilo a podalo do meziresortního řízení až letos. Podle Hešíkové stát přijetím zákona získá přehled o hostitelích a místech krátkodobého ubytování, které dosud v mnoha případech působí v šedé zóně ekonomiky.

Často spojovaným problémem s krátkodobým ubytováním je rušení nočního klidu. Tuto problematiku ale novela řešit nebude. Podle MMR totiž rušení nočního klidu nespadá do právních předpisů upravujících podmínky podnikání v cestovním ruchu a řešit by ho mělo ministerstvo vnitra. O dalších regulacích bude možné uvažovat, až kdyby se ukázalo, že je současný právní rámec nedostatečný, uvedla mluvčí. Že se mnozí hostitelé pohybují v šedé zóně ekonomiky, je podle ní totiž dáno především jejich anonymitou.

Aktuální data k počtu turistů využívajících přenocování přes on-line ubytovací platformy nejsou k dispozici. Ze starších dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že v Česku se přes on-line ubytovací platformy Airbnb, Booking, Expedia a Tripadvisor v roce 2019 před koronavirovou pandemií uskutečnilo zhruba 9,4 milionu přenocování, tedy oproti roku 2018 o milion více. Poslední data k on-line ubytovacím platformám ČSÚ uvádí ke covidovému roku 2021, tehdy počet přenocování v Česku dosáhl přibližně tří milionů.

Z 9,4 milionu přenocování v roce 2019 připadlo 1,6 milionu na domácí a 7,8 milionu na zahraniční turisty. Téměř dvě třetiny přenocování se přitom uskutečnilo v Praze a drtivou většinu obstarali nerezidenti. Následoval kraj Jihomoravský, kde bylo zhruba 491 tisíc přenocování a kraj Jihočeský s 479 tisíc přenocování. Tam ale většinu tvořili tuzemští turisté.

Také předloni byla v přenocování nejoblíbenější Praha. Z tří milionů přenocování tvořili 1,6 milionu domácí turisté a 1,4 milionu zahraniční. Ze zahraničních turistů do Česka nejvíce cestovali Němci a Američané.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme