Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Kábulské exploze srážejí americké akcie i českou korunu

Burza, ilustrační foto
ČTK
Lukáš Kovanda

Akciové trhy v USA se nyní propadají poté, co v afghánské metropoli Kábulu došlo k několika závažným explozím. Oslabuje také česká koruna. Naopak se daří zlatu.

Reklama

Trhy totiž hledají bezpečná útočiště, jako je právě zlato, neboť se obávají stupňování napětí v Afghánistánu, které by v době evakuace amerických jednotek mohlo přerůst v závažnější střet s tamějšími bojovníky Tálibánu.

Akcie jsou ale současně znejistělé také dalším vývojem měnové politiky americké centrální banky. Dnes se koná každoroční setkání centrálních bankéřů z celého světa. Běžně probíhá v horském středisku Jackson Hole ve Wyomingu, avšak letos půjde stejně jako loni pouze o virtuální setkání. To však nijak nesnižuje jeho význam. Naopak. Trhy se obávají, že představitelé americké centrální banky, jejíž kansaská pobočka setkání pořádá, budou zřetelně signalizovat rychlejší ústup od současné extrémně expanzivní měnové politiky.  

Býčí trh na Wall Street

Americké akcie rekordně posílily. Růst táhly technologické společnosti

Americké akcie posílily, indexy S&P 500 a Nasdaq skončily na rekordech. Absence negativních indikátorů podnítila na trhu chuť riskovat.

Přečíst článek

Nejbedlivěji budou trhy sledovat pochopitelně zítřejší projev šéfa banky Jeroma Powella. Případný rychlejší ústup je špatnou zprávou pro akciové trhy, neboť se dříve, než se čekalo, ztíží podmínky financování, včetně financování akciových investic a zpětných výkupů akcií. 

Klíčové ukazatele amerických burz, indexy Standard & Poor’s 500 a Nasdaq 100, se propadly poté, co vyšlo najevo, že v Afghánistánu došlo k těžkým explozím, jejichž obětmi mohou být i američtí občané.  

Někteří vrcholní představitelé americké centrální banky dnes navíc opravdu dávají najevo právě to, čeho se trhy obávají, tedy že jsou pro rychlejší ústup od extrémně expanzivní měnové politiky, a to navzdory rapidnímu šíření delta mutace covidu.  

>>>>>>Další komentáře ke světovému dění čtěte v naší rubrice Názory<<<<<<

zlaté slitky - ilustrační obrázek

Prodej zlata v prvním pololetí vzrostl téměř o polovinu

Globální prodej zlatých slitků a mincí v prvním pololetí 2021 meziročně vzrostl o 56 procent na 594 tun a byl tak nejvyšší od roku 2013. Celkový prodej zlata včetně tzv. papírového zlata naopak mírně klesl, vyplývá to ze zprávy Světové rady pro zlato za první pololetí.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme