Reklama

Michl: Sazby můžeme zvýšit už v červnu. Vývoj ekonomiky se lepší

Guvernér ČNB Aleš Michl: Sazby můžeme zvýšit už v červnu. Vývoj ekonomiky se lepší
ČNB/užito se svolením
Stanislav Šulc

Růst sazeb byl blíž než doposud. Tři ze sedmi členů rady byli pro zvýšení o 0,25 procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl výrazně zostřil rétoriku a naznačil, že centrální banka může zvýšit sazby už na příštím zasedání, pokud inflace nebude klesat dostatečně rychle.

Reklama

ČNB sice ponechala úrokové sazby na stávajících hodnotách, poprvé od loňského léta však byli hned tři členové pro jejich zvýšení. Důvodem je pokračující vysoká inflace, která se podle guvernéra Aleše Michla stále pohybuje v nepřijatelných úrovních.

I proto Michl zopakoval, že ČNB může už na příštím zasedání sazby zvýšit. „Mohlo by se to stát navzdory očekávání trhu, který se domnívá, že sazby již dosáhly svého vrcholu,“ dodal guvernér Aleš Michl. „Inflační očekávání jsou stále zvýšená, i proto sazby budou na stávající či vyšší úrovni delší dobu, než se očekávalo,“ připustil Michl.

ČNB trvá na svém. Úrokové sazby budou dál na sedmi procentech

AKTUALIZOVÁNO: ČNB trvá na svém. Úrokové sazby budou dál na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) i na dnešním jednání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Přečíst článek

Inflace podle něj postupně klesá. Pro letošní rok v nové makroprognóze očekává celkovou inflaci na úrovni 11,2 procenta, což představuje nárůst oproti předchozí inflaci o 0,4 procentního bodu.

Nový odhad: Ekonomika poroste

Jedním z klíčových důvodů pomalu klesající inflace je podle guvernéra fiskální politika vlády a také růst mezd v soukromém sektoru. „Pokud neuvidíme, že fiskální politika nebude rozpočtově zodpovědná, je možné, že budeme muset zvýšit sazby. Červen opravdu bude velmi důležitý,“ přiznal guvernér ČNB. „O snižování sazeb nyní vůbec nepočítáme.“

Aktuální makroprognóza přišla ještě s jednou zásadní novinkou proti té zimní představené v únoru. Oproti původním očekáváním ČNB nově uvádí, že česká ekonomika v roce 2023 poroste. V zimní prognóze totiž ČNB počítala s poklesem celoročního HDP o 0,3 procenta. Naopak v nové prognóze centrální banka počítá s růstem ekonomiky, konkrétně o 0,5 procenta. Pro rok 2024 dokonce ČNB předpokládá s růstem o tři procenta – původní očekávání byla růst o 2,2 procenta.

Petr Fiala, ODS

Lukáš Kovanda: Inflace je stále nebetyčná. Na změny DPH by vláda měla zapomenout

Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká, ministerstvo financí by mělo zapomenout na změny DPH. Ty totiž dále inflaci zvýší, komentuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Tomáš Nidetzký, viceguvernér ČNB

Bývalý viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký usiluje o post šéfa Národní rozvojové banky

Novým členem představenstva Národní rozvojové banky (NRB) se od 1. května stane bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký. V představenstvu nahradí končícího předsedu Jiřího Jiráska, uvedlo ministerstvo financí. Nového předsedu si představenstvo NRB zvolí ze svých členů na první schůzi v novém složení, Hospodářské noviny na konci února uvedly, že jím bude právě Nidetzký.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Tomáš Nidetzký, viceguvernér ČNB

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký: Od Aleše Michla jsem nikdy neslyšel, jak mají být sazby vysoké

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme