Reklama

HSBC téměř zdvojnásobila zisk, banka ale zveřejnila opatrný výhled

HSBC téměř zdvojnásobila zisk.
HSBC

Britská HSBC, největší evropská banka podle aktiv, v úterý oznámila zisk za čtvrté čtvrtletí roku 2022 před zdaněním 5,2 miliardy dolarů (116 miliard Kč). Výsledek překonal očekávaní analytiků i banky samotné.

Reklama

Příjmy měla firma podnikající především v Asii hlavně z rostoucích úroků. Její akcie na burze v Hongkongu ale v reakci oslabovaly o dvě procenta kvůli zveřejněnému opatrnému výhledu.

Havrlant z J&T: Zvýšené sazby nejsou pro ekonomiku nutně překážkou

Havrlant z J&T: Zvýšené sazby nejsou pro ekonomiku nutně překážkou

Nominální úrokové sazby kolem pěti procent i kladné reálné sazby jsme v americké ekonomice již viděli. Nepředstavují zásadní překážku ani pro ekonomický růst ani pro střednědobou výkonnost akciového trhu. Naopak, nadměrné množství levných peněz v ekonomice utváří podklad pro perzistentní pokles efektivity a tvorbu nerovnováh v podobě vysoké a trvalé inflace. Fed se z nedávné inflační epizody nejspíše poučil a má silnou motivaci držet úrokové sazby na zvýšené úrovni dlouhodobě, komentuje pro Newstream ekonom J&T David Havrlant.

Přečíst článek

„Dokončili jsme první fázi naší transformace a naše mezinárodní konektivita je nyní podpořena dobrým, široce založeným vytvářením zisku po celém světě,“ uvedl výkonný ředitel skupiny Noel Quinn, kterého citovala CNBC.

Zisk před zdaněním za celý rok poklesl o 1,4 miliardy na 17,5 miliardy dolarů kvůli nákladům na prodej francouzských maloobchodních bankovních operací. HSBC také prodává své podnikání v Kanadě. Banka uvedla, že plánuje použít peníze získané z tohoto prodeje k výplatám akcionářům, jakmile bude dohoda dokončena, a v prvním čtvrtletí zvažuje i zpětný odkup akcií.

HSBC

HSBC končí v Rusku. Za minutu dvanáct stihla prodat tamní aktivity Expobank

Britská banka HSBC prodá své aktivity v Rusku místní bance Expobank, která podniká i v České republice. Dohodu podepsala těsně předtím, než Moskva oznámila záměr takové transakce blokovat jako odvetu za sankce uvalené Západem na její bankovní domy. Největší britská banka to uvedla v e-mailu agentuře Reuters.

Přečíst článek

Reklama

HSBC ale nezvýšila, jak někteří očekávali, svůj klíčový výkonnostní cíl, kterým je dosáhnout od letošního roku návratnosti hmotného majetku alespoň ve výši 12 procent. Analytici také navzdory zlepšené ziskovosti zaznamenali konzervativní prognózu HSBC týkající se čistého úrokového výnosu v příštím roce.

HSBC odprodává části svého podnikání, protože čelí tlaku svého největšího akcionáře, čínského pojišťovacího giganta Ping An. Od listopadu loňského roku Ping An veřejně vyzývá HSBC, aby oddělila své podnikání v Asii, a zvýšila tak zisky. HSBC také v posledních letech ruší pracovní místa, aby pomohla snížit náklady.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

CPI Property Group

Nejrůstovější rok v historii CPI Property. Společnosti Radovana Vítka loni rekordně stoupl hrubý provozní zisk

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme