Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Miliardář Šmejkal se stáhl ze společného byznysu se Šimáněm

Smartwings
Smartwings
 ČTK

Miliardáři Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal se po 33 letech společného podnikání rozcházejí. Šmejkal se stáhl z většiny společného byznysu, včetně Smartwings.

Reklama

Obchodní skupinu Unimex Group nově zcela ovládá miliardář Jiří Šimáně, do začátku března v ní držel čtyřicetiprocentní podíl podnikatel Jaromír Šmejkal. V některých dalších společnostech, které vlastní se Šimáněm, si Šmejkal menšinové podíly ponechal. Informace z obchodního rejstříku potvrdil Šimáně pro dnešní deník e15.

Podle e15 se tak rozchází jedna z nejstabilnějších dvojic českého byznysu, důvody nejsou známé. „Po 33 letech jsme se v klidu rozešli a každý budeme dělat to, co nás baví,“ cituje e15 Šimáněho. Víc se miliardář k věci vyjadřovat nechtěl, nekomentoval ani formu vypořádání se svým dlouholetým byznysovým partnerem.

Zadlužené ČSA čeká reorganizace.

Šimáně a Vikovi ovládnou zadlužené ČSA. Soud kývl na jejich reorganizační plán

Investorem v ČSA se stane nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. Podle reorganizačního plánu poskytnou investoři aerolinkám vypořádací úvěr 125 milionů korun na vyplacení věřitelů.

Přečíst článek

Konec podnikatelského tandemu

Menšinové podíly v části firem Šmejkal vlastní dál. Ponechal si zhruba dvoupětinový podíl ve společnosti Unimex Group, uzavřený investiční fond, který zastřešuje realitní a developerské projekty v účetní hodnotě zhruba 5,3 miliardy korun. Nadále vlastní také 37 procent akcií v síti hobbymarketů Uni Hobby, která v roce 2022 vykázala čistý zisk 291 milionů korun.

Šmejkal opustil vlastnickou strukturu Českých aerolinií a Smartwings. Oba letecké přepravce tak vlastní Šimáně spolu s Romanem Vikem. Šmejkal nadále nepůsobí ani v provozovateli privátních letů UG Jet nebo cestovní kanceláři Canaria Travel.

Pod zastřešující skupinu Unimex patří vedle ČSA, Smartwings, UG Jet a Canaria Travel i třeba golfové hřiště Albatross Golf Resort, které Šimáně plně ovládá od loňského podzimu. Skupina podle posledních známých výsledků loni od ledna do září měla čistý zisk zhruba 534 milionů korun.

Smartwings se vrací pod českou kontrolu

Smartwings se vrací pod českou kontrolu. Šimáně a spol. vykoupili Číňany

Smartwings se plně vrací pod kontrolu českých akcionářů v čele s miliardářem Jiřím Šimáněm, kteří od čínské skupiny Citic odkoupí necelou polovinu letecké společnosti.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme