Reklama

Na bunkru uprostřed polí vyrostla dřevostavba pro turisty

Na bunkru uprostřed polí vyrostla dřevostavba pro turisty
Se svolením Jana Hromádka
Petra Jansová
pej

Ticho, klid a výjimečný výhled nabízí experimentální dřevostavba na pohraničním opevnění ve Vratěníně na Znojemsku. Experimentální, protože její autor, architekt Jan Tyrpekl, se snažil minimalizovat náklady.

Reklama

Dřevostavba na betonovém podstavci, ten v minulosti sloužil jako bunkr, vyšla na 450 tisíc korun. Postavená je celá ze dřeva. Na rozdíl od předchozího projektu, ten na stejném řopíku postavil architekt před čtyřmi lety, je nová Útulna celoročně obyvatelná.

„Původní projekt byl realizován za minimální prostředky svépomocí. Konstrukční systém byl zhotoven ze šalovacích prken a fasáda fungovala zároveň jako zavětrování. Výplně otvorů zajišťovaly polykarbonátové fólie,” přibližuje architekt Jan Tyrpekl.

Současná dřevostavba má osvětlení, energii mu dodává solární panel na střeše. Vytápění zajišťují kamna.

Interiér je jednoduchý, vybavený jen dvěma křesly, kamny a dvěma spacími patry. Jednoduchost ale posiluje naprosto výjimečný výhled přes celoplošné okno.

Virgil Abloh

Zemřel Virgil Abloh. Muž, který vytvořil módu 21. století

Svět módy přišel o jednu z největších ikon současnosti. V pouhých 41 letech podlehl rakovině Virgil Abloh, muž, který proměnil Louise Vuittona. Bernard Arnault, šéf módního impéria, nad skonem šéfdesignéra značky vyjádřil lítost. „Jsem v šoku z této hrozné zprávy,” citovala Arnaulta agentura Reuters.

Přečíst článek

Bytová výstavba, ilustrační snímek
video

Nabídky nových bytů v Praze atakují hranici 140 tisíc za metr čtvereční

Nabídkové ceny nových bytů v Praze se na konci letošního třetího čtvrtletí vyšplhaly v průměru na 137 518 korun za metr čtvereční, meziročně se jedná o nárůst o více než pětinu. Prodejní ceny bytů v metropoli se zvýšily téměř o 15 procent a ve všech obvodech přesáhly cenu 115 tisíc korun za metr. Ukazují to data ze společné analýzy tří velkých developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Reality.

Přečíst článek

Reklama

Související

Vinařství Neužil uprostřed centra Znojma navrhli architekti ze studia ORA.

Umí Češi pít jen pivo? Ne, produkují i skvělé víno a vinařství jsou čím dál tím hezčí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme