Reklama

Původní chalupu zachránit nešlo, na jejím místě stojí nová. Na střeše má saunu a bazén

Chalupa v Borovanech na jižní Moravě
Alex Shoots Buildings
Petra Jansová
pej

Nejprve chtěli původní stavení ve vinařské uličce v Borovanech zachránit. Kvůli katastrofálnímu stavu objektu nakonec architekti ze studia Senaa od tohoto záměru upustili a navrhli na svažitý pozemek nový dům.

Reklama

Novostavba respektuje půdorys i tvar původního domu. Zděná část má sedlovou střechu a na místě, kde kdysi stávaly kozí chlívky, k ní přiléhá dřevostavba. Ložnice, koupelna a toaleta jsou umístěny ve zděné části, v dřevěné pak společenský prostor s krbem a kuchyně. Domek na střešní terase ukrývá saunu.

„Dům má tradiční tvarosloví, ale kombinuje moderní detaily s historickými technologiemi. Například ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Použili jsme i tradiční lidovou japonskou techniku shou-sugi-ban opalovaného dřeva. Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domečku na střešní terase,“ popisují architekti.

Objekt jihomoravských Bukovanech je určen k rekreaci. 

Chci, aby lidi poznali, co jedí, říká šéfkuchař brněnské restaurace Element

Když se budete ptát, kam v Brně na večeři, devět z deseti doporučení bude znít: Element. Tenhle podnik dokonale vystihuje současný trend – a nejde jen o gastronomii, ale i atmosféru, přístup, zážitek a cenu, kterou zaplatíte. V Elementu to do sebe všechno perfektně zapadá. O tom, jak Element funguje, jsem si povídala s šéfkuchařem a spolumajitelem Tomášem Regerem. 

Přečíst článek

Reklama

Související

Novou restauraci v barokním areálu broumovského kláštera navrhli architekti ADR.

Klášterní hostinec v Broumově láká na barokní klenby i původní podlahu

Přečíst článek
Areál Sázavského kláštera prošel náročnou rekonstrukcí.

Rekonstrukce Sázavského kláštera je dokončena. Podívejte se na výsledek

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme