Okurková sezona v plném proudu. Nakládačky v samosběru vyjdou na 35 korun
V letních měsících se ve Středočeském kraji, nedaleko od Prahy, rozbíhají populární samosběry zeleniny. Mezi nejoblíbenější místa patří rodinná farma Dryák v Osluchově u Slaného a farma Vraňany nedaleko Mělníka. Obě místa nyní nabízejí sběr okurek, ale i dalších plodin. A také květin.
Na farmě Dryák u Slaného právě probíhá samosběr nakládaček a potrvá do neděle 3. srpna. Cena za kilogram nasbíraných okurek je 35 korun. Nyní se sklízí na polích u rybníka, na místě lze přitom zapůjčit košík nebo kbelík. „Vyplatí se mi to, jsem ze Slaného a domácí zavařovačky jsou mnohem lepší než z marketu," říká nad svým kbelíkem paní Jana Dvořáková, která je zde tradičním zákazníkem.
Zeleninová sezona vrcholí
Kromě okurek si zde v tuto dobu může zájemce nasbírat i další plodiny: cukety stojí rovněž 35 korun za kilo, čerstvý kopr nebo mrkev kilo za 25 korun. V červenci zde proběhl také sběr česneku, na podzim farma tradičně otevírá pole pro brambory, cibuli, rajčata, papriky a dýně.
Zemědělství trpí nedostatkem zaměstnanců, který se ještě více projevuje v období sklizně, kdy je potřeba rychle sklidit úrodu. Situaci v sektoru tak zachraňují moderní technologie a brigádníci. Uvádí to pracovní portál Jenpráce.cz. Nedostatek pracovníků souvisí zejména s fyzickou náročností práce a nízkými výdělky. Ohodnocení je v zemědělství téměř o 13 tisíc korun pod celostátním průměrem, vyplývá z dat portálu.
Personální krize. Zemědělci málo platí a chybějí tak lidé nejen na sklizeň
Zprávy z firem
Farma Dryák je známá širokým sortimentem i přátelskou atmosférou a jedinečným prostředím. Jde o rodinný podnik z Vítova u Slaného. Karel Dryák začal svoje podnikání v roce 1992 na třech hektarech zemědělské půdy, které zdědil po babičce. Pěstování ovoce a zeleniny se do roku 2001 rozrostlo na 166 hektarů. „Do roku 2013 již farma obhospodařovala celkem 468 ha orné půdy a 122 hektarů ovocných sadů. Aktuálně dnes hospodaří na 705 hektarech orné půdy, 50 hektarech zeleniny a 30 hektarech ovocných sadů," uvádí majitel.
Farma Vraňany: klasika mezi samosběry
Další populární lokalitou je Farma Vraňany u Mělníka, která nabízí široký výběr samosběrné sezonní zeleniny od jahod přes hrášek až po cibuli, brambory nebo okurky. Právě okurky a cukety jsou nyní na vrcholu sezony. Ceny jsou totožné, 35 korun za kilo běžných okurek, 45 za menší nakládačky do šesti centimetrů.
Další farmy s možností samosběru
• Farma Lička (Sedlnice, Moravskoslezský kraj) – zelenina, brambory, fazolky, cibule nebo paprika, vše čerstvé přímo z pole. Informace o termínech najdete na farmalicka.cz.
• Družstvo Raškovice (u Frýdku-Místku) – každoroční samosběr brambor, obvykle začátkem září, cena kolem 12 Kč/kg.
Ať už se rozhodnete pro kteroukoli farmu, nezapomeňte sledovat aktuální informace na webu nebo sociálních sítích – sběr bývá ovlivněn počasím a někdy může být přerušen.
Zemědělství v Česku v posledních čtyřech letech čelilo řadě krizí - od prudkého nárůstu cen vstupů přes dopady války na Ukrajině, byrokratickou zátěž, až po tlaky spojené s novou evropskou zemědělskou politikou. Odborníci se ale neshodují na tom, jak vláda Petra Fialy (ODS) situaci zvládla. Zatímco část analytiků oceňuje přesměrování dotací k menším farmám či zvládnutí zemědělských protestů bez populistických zásahů, zástupci velkých zemědělských organizací vládu kritizují za chybějící vizi, slabou komunikaci a neochotu systémově řešit problémy.
Zemědělci kritizují Fialovu vládu. Naše problémy se neřeší a chybí vize, tvrdí
Politika
VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB
Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.
Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.
Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.
Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.
To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB.
A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.
Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.