Reklama

Veřejné záchodky v Dubaji jsou od Sika

Veřejné záchodky v Dubaji jsou od Sika
Tereza Zavadilová / newstream
Tereza Zavadilová
tzv

Návštěvníci odloženého světového veletrhu Expo v Dubaji se mohou těšit z technologického hitu - toalety, která splachuje jen minimem vody.

Jihočeská rodinná firma Siko má s inovativní toaletou velké plány - chce je vyvážet do celého světa. Siko proto investovalo už 150 milionů korun do slovensko-švýcarského start-upu Swiss Aqua Technologies, který za technologií toalety s názvem OptimFlush System stojí. Šéf Siko Tomáš Vala říká, že jde o revoluční inovaci. „S naším OSF systémem jsme sklidili velký úspěch například na veletrhu ve Frankfurtu,” řekl.

Patentovaná technologie nyní získává certifikace v mnoha zemích, loni toaleta získala prestižní Red Dot Awards. Cílem inovace je šetřit vodu i peníze, protože na spláchutí postačí minimální množstí, jen litr a půl, vody. Podle výpočtu Sika může s toaletou OSF technologií čtyřčlenná rodina ušetřit ročně za splachování až pět tisíc korun, uvedl Vala na síti LinkedIn

Technologie je postavena na nápadu slovenského vynálezce Františka Pancuráka, který ve Swiss Aqua Technologies vede tým inženýrů. Firma, patřící do skupiny Siko, patentovala další technologie zaměřené na kvalitu a úsporu vody, jako chytrá trubka Kalyxx, která ekologicky čistí vodu od vodního kamene. Siko plánuje, že do deseti let by měla být toaleta OSF v každé druhé nově zařizované koupelně ve vyspělém světě. Masová výroba začala v létě, Siko zatím prodalo asi tisíc klozetů. 

Siko čeká letos poprvé tržby kolem pěti miliard korun za první tři čtvrtletí stouply meziročně o 15 procent. Do konce roku otevře vlastní e-shop v Maďarsku, nově prodává i v Británii. Do dvou let plánuje v Čimelicích nový sklad za 300 až 400 milionů korun.  Loni měla firma v ČR a na Slovensku konsolidovaný obrat 4,38 miliardy, meziročně o sedm procent vyšší. Zisk EBITDA  mělo loni Siko 460 milionů, stoupl o čtyři procenta. 

Expo Dubaj
video

V Dubaji startuje odložené EXPO. Česko tam je zemí pro budoucnost

Desítkám milionů návštěvníků se tu představí například úspěšný start-up Prusa Research nebo unikátní technologie S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu. Již nyní o něj má zájem celá řada vlád, které svádí boj se suchem.

Přečíst článek

Reklama
Doporučujeme