Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

NATO buduje v Rumunsku svou dosud největší základnu. Obývat ji mají tisíce vojáků

V Rumunsku roste nová největší základna NATO
ČTK
 ČTK

Nová vzletová dráha a armádní zázemí, ale také výstavba obchodů, školek či bytů čeká v rámci rozšíření rumunskou základnu Mihail Kogalniceanu poblíž černomořského přístavu Konstanca, kde jsou nasazení vojáci NATO.

Reklama

Cílem projektu je téměř zdvojnásobit kapacitu základny, která nyní pojme na 5000 vojáků, a učinit z ní rozlohou největší zařízení svého druhu v Evropě. Práce na výstavbě už začaly, očekává se, že skončí v roce 2040.

Nový vojenský komplex se má rozkládat na ploše 2800 hektarů, obývat jej má přibližně 10 tisíc vojáků NATO a jejich rodiny. Projekt rumunskou vládu vyjde na 2,5 miliardy eur (63 miliard korun), uvedlo podle portálu Euractiv ministerstvo obrany této země.

FOTOGALERIE: Loňské dny NATO v Česku

„Postaví byty pro jednotlivé vojáky či rodiny. Bude tam bloková zástavba, jednotlivé domy, jesle, školky, školy, lékárny, všechno potřebné,“ řekl serveru Balkan Insight velitel základny Nicolae Cretu. V plánech jsou podle serveru také nemocnice a obchody.

Kromě civilních struktur bude modernizováno též vojenské zázemí. Dvojnásobně se rozšíří stávající letištní dráha, přičemž NATO plánuje vystavět minimálně ještě jednu další, ukazuje schematická mapka rumunské redakce serveru Euronews. Cretu rumunskému státnímu rozhlasu řekl, že je v plánu i spojení mezi dvěma stávajícími dráhami, pojezdové dráhy pro letadla a systémy protiletecké ochrany. Už dříve podle něj začaly práce na přístupových cestách a rozvodných sítích.

Na letecké základně je momentálně nasazeno okolo 5000 příslušníků ozbrojených složek, většinou amerických vojáků, ale i z dalších zemí Severoatlantické aliance. Mihail Kogalniceanu proto ani po zdvojnásobení kapacity nejspíš nepřesáhne počet příslušníků ozbrojených sil, kteří jsou na americké letecké základně Ramstein v Německu. Podle veřejně dostupných zdrojů je tam jenom amerických vojáků - spolu s civilisty a zaměstnanci najatými americkou armádou - více než 16 tisíc. Rozloha Ramsteinu je 1400 hektarů.

Česko dokázalo, co ani EU nezvládla, hodnotí ZDF zásobování Ukrajiny municí

Fiala: První munice pořízená z české iniciativy by mohla na Ukrajinu dorazit v červnu

První munici pořízenou v rámci české iniciativy by mohla Ukrajina získat v červnu, uvedl ve středu po jednání v sídle NATO český premiér Petr Fiala.

Přečíst článek

Základna Mihail Kogalniceanu leží vzdušnou čarou necelých 100 kilometrů od hranic s Ukrajinou, která už více než dva roky čelí ruské vojenské agresi. Rumunsko podle Balkan Insight v posledních letech masivně investovalo do obrany. Pro letošní rok bude mít armáda rozpočet přes 20 miliard eur (792 miliard korun), což je o 45 procent více než v roce 2023. Balkánská země chce investovat zejména do nákupu moderní výzbroje.

Od rozšíření vojenské základny si slibuje zejména silnější bezpečností záruky, uvedlo podle Euractivu rumunské ministerstvo obrany.

Základna Mihail Kogalniceanu se stane „nejdůležitější stálou vojenskou strukturou NATO v bezprostřední blízkosti konfliktu na Ukrajině“, uvedl geopolitický expert Dorin Popescu. Posílí také východní křídlo NATO, a to i v oblasti Černého moře, jehož část zabírá ruské námořnictvo.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

NATO příští rok uskuteční největší vojenské cvičení od studené války

NATO otestuje připravenost vojáků. Aliance uspořádá největší cvičení od studené války, Češi účast zvažují

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme