Reklama

České dráhy jsou jediným vlastníkem ČD-Telematiky. Zbylý podíl koupily od PPF

Výstavba infrastruktury společnosti ČD-Telematika, ilustrační foto
ČD-Telematika
 ČTK

České dráhy zcela ovládly firmu ČD-Telematika. Zbývající 29procentní podíl v telekomunikační firmě odkoupily od investiční skupiny PPF.

Obě společnosti transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl dnes státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

Dráhy dosud v ČD-Telematika vlastnily téměř 71 procent akcií, zbývajících 29 procent držela PPF od roku 2018. „ČD-Telematika je z pohledu Českých drah i státu strategickou společností,” uvedla společnost k podpisu smlouvy o odkupu podílu od PPF. Akvizici už dříve schválilo představenstvo, dozorčí rada a řídící výbor Českých drah.

„Cena akcií byla ověřena dvěma nezávislými posudky,” podotkly dráhy k ceně bez jejího upřesnění. Server Seznam Zprávy dříve uvedl, že odkup může stát 850 milionů korun. Podle serveru dostaly dráhy před asi sedmi lety nabídku na odkud stejného podílu přibližně za 198 milionů korun. Tehdy však dráhy akvizici nakonec odmítly.

Pobočka Moneta Money Bank, ilustrační foto

Obří bankovní fúze klopýtla. Akcionáři Monety zamítli navržené financování

Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy, které bylo potřeba k dokončení transakce. Předtím přitom odsouhlasili záměr spojení. Uvedla to mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Přečíst článek

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

České dráhy se pro transakci rozhodly i přes současné ztráty z dopravy. Loni kvůli pandemii koronaviru hospodařily se ztrátou 4,1 miliardy korun.

Reklama

Související

Pobočka Moneta Money Bank

Vzniká třetí největší tuzemská banka. Moneta se spojí s finančními společnostmi PPF

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme