Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr
Vše o: Recese ve světě

Recese. Přízrak, kterému se svět zřejmě nevyhne

Německý kancléř Olaf Scholz

Německo upadlo do recese. Poškodí to i Čechy

Německo, hlavní ekonomický partner Česka, upadlo do recese. Původně se přitom věřilo, že se německé ekonomice povede problémům vyhnout.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Světem obchází přízrak recese, které se zřejmě mnohé země včetně Česká nevyhnou. Co ji způsobilo - ruská invaze na Ukrajinu a následný rapidní růst cen energií a potravin a opatření centrálních bank pro zpomalení inflace, covidová omezení v Číně i jinde působící zásadní potíže v dopravním řetězci, či další vlivy? A jak s recesí hodlají státy bojovat?

Co je to recese a co ji způsobuje?

  • za recesi je označován pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) či zkráceně pokles ekonomiky po dvě nebo více následující čtvrtletí po sobě;
  • jejím důsledkem obvykle bývá vzestup nezaměstnanosti, útlum investic firem i vlád, pokles produkce, tržeb a zisků firem či propad do ztrát, pokles příjmů státních rozpočtů a prohlubování jejich schodku;
  • dlouhodobější recese bývá označována jako ekonomická deprese.

Související témata:

News box

U státních maturit 🏫🏫🏫 letos na jaře neuspělo 9,5 procenta ze zhruba 80 600 studentů, kteří zkoušku dělali poprvé. Loni neuspělo 12,3 procenta takzvaných prvomaturantů. Výsledek je srovnatelný s rokem 2023, kdy byla celková neúspěšnost 9,2 procenta. Výsledky didaktických testů dnes státní organizace Cermat předává středním školám, ředitelé je žákům zpřístupní nejpozději v pondělí
Výši předporodního rodičovského příspěvku si nastávající matka zřejmě nebude moci zvolit, bude v pevné částce 15 tisíc korun měsíčně. Předpokládá to novela skupiny poslanců ANO v čele s ministrem práce a sociálních věcí Alešem Juchelkou, kterou dnes schválila Sněmovna hlasy koalice i opozice kromě STAN a TOP 09. 
V prvním kole přijímacích zkoušek 🧑‍🏫🧑‍🏫🧑‍🏫 na střední školy uspělo 93,3 procenta žáků, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to podobně jako loni, kdy jich podle aktualizovaných dat bylo 92,9 procenta, informovala o tom státní organizace Cermat. 
V Kladně hořelo v pekárnách v ulici U Kožovy hory, oheň zasáhl technologie. 🚒🚒🚒 Škoda je odhadnutá na 100 milionů korun. Příčinu zjišťuje vyšetřovatel požárů ve spolupráci s policií a Technickým ústavem požární ochrany, řekl  mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář. V ulici U Kožovy hory sídlí pekárny La Lorraine.
Spojené státy zrušily záměr dočasně vyslat do Polska 4000 🪖🪖🪖 vojáků ze základen v USA, píše agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké činitele. Rozhodnutí přichází dva týdny poté, co Pentagon oznámil stažení 5000 vojáků z Německa.
Počet zabitých při ruském vzdušném útoku na Kyjev v noci na čtvrtek vzrostl na 24, mezi mrtvými jsou tři děti. Oznámila to ráno Státní služba pro mimořádné situace. Záchranáři pokračují v pátracích a záchranných operacích. Dalších 47 lidí včetně dvou dětí je zraněných.
Americká delegace vedená ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johnem Ratcliffem se v Havaně setkala se svými protějšky na kubánském ministerstvu vnitra. Podle tiskových agentur Reuters a AFP to dnes oznámila kubánská vláda v prohlášení zveřejněném ve státních médiích.
Doporučujeme