Úvodní rozhovory o vytvoření koaliční vlády mezi CDU/CSU a SPD byly v Německu úspěšně uzavřeny. Vyjednavači dosáhli dohody, píše agentura DPA. Podle lídra CDU a pravděpodobného příštího kancléře Friedricha Merze se shodli v celé řadě otázek.
Vítěz parlamentních voleb v Německu se jeví jako předem jasný, přesto nás dnes nečeká nudné sledování výsledků. Klíčová otázka zní, zda nové rozložení Bundestagu poskytne prostor pro vznik akceschopné koalice. Jediný, kdo má odvahu Německo restartovat, je nejspíš jen lídr CDU Friedrich Merz. Dají mu k tomu voliči mandát?
Nedělní německé parlamentní volby vyhraje konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, k sestavení většinové vlády bude ale možná potřebovat dva koaliční partnery. Vyplývá to z nového průzkumu agentury INSA. Podle něj a prohlášení jednotlivých stran o povolební spolupráci by v úvahu připadala jen takzvaná keňská koalice, tedy spolupráce CDU/CSU, sociálních demokratů (SPD) a zelených.
Německo míří do hluboké hospodářské krize a nová vláda musí přijmout drastická opatření, aby zabránila zhoršení životní úrovně lidí a tím i nástupu extremistů k moci po volbách v roce 2029. V rozhovoru s novináři to v Berlíně řekla německá ekonomka a členka poradního orgánu německé vlády Veronika Grimmová. Podle předsedy Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) Marcela Fratzschera sice není Německo nemocným členem Evropy, jak se někdy říká, bez zásadních reforem po nedělních volbách se ale ani podle něj země neobejde.
Unavený a nevýrazný kancléř Olaf Scholz se v německých volbách střetne s rozhodným Friedrichem Merzem. Možná až moc rozhodným. Šéf křesťanských demokratů nabízí „nemerkelovský“ přístup, který může být novým impulsem pro Německo, ale také může klidně působit jako rozdělující element, a to i daleko za hranicemi Německa.
Realizace většiny volebních programů nejsilnějších německých politických stran by vedla k růstu veřejného zadlužení, což by mohlo mít širší dopady na německou ekonomiku a její konkurenceschopnost. Vyplývá to ze studie mnichovského ekonomického institutu Ifo, která analyzuje dopady předvolebních slibů německých politických stran na hospodářství. Největší negativní dopad na hospodaření státu by mělo uskutečnění slibů levicově populistického Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW), a to až 199 miliard eur (4,99 bilionu korun) ročně.
Kandidát konzervativní unie CDU/CSU na německého kancléře Friedrich Merz vyloučil jakoukoli povolební spolupráci se stranou Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Řekl to v projevu na předvolebním sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU). Také podle bavorského premiéra a předsedy sesterské CSU Markuse Södera je jakákoli spolupráce s AfD vyloučená.
V Berlíně demonstrovalo proti spolupráci s Alternativou pro Německo (AfD) 160 tisíc lidí. Pořadatelé podle agentury DPA odhad policie považují za nepřesný, sami hovoří až o čtvrt milionu protestujících. Další desítky lidí demonstrovaly v několika německých městech. Německem od středy otřásají rozsáhlé protesty proti tomu, že se konzervativní unie CDU/CSU možného příštího kancléře Friedricha Merze při hlasování ve Spolkovém sněmu o protiimigrační rezoluci spolehla na hlasy AfD. O tuto stranu se kvůli jejím krajně pravicovým aktivitám zajímají tajné služby.
Desítky tisíc lidí v Německu protestovaly proti politické pravici. Demonstranti provolávali hesla především proti Alternativě pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kritiku si ale vysloužil i kandidát na kancléře za konzervativní unii CDU/CSU Friedrich Merz, který tento týden avizoval výrazné zpřísnění migrační a azylové politiky v případě, že usedne v čele německé vlády. Volby se v Německu uskuteční za čtyři týdny.
Alternativa pro Německo (AfD) si v saské Riese zvolila svou kandidátkou na kancléřku spolupředsedkyni strany Alice Weidelovou. Předvolební sjezd začal s dvouhodinovým zpožděním, protože příjezdové cesty k místu konání zablokovali odpůrci strany označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Ve městě jsou tisíce demonstrantů, podle policie je jich kolem 10 tisíc. Parlamentní strana Levice uvedla, že jejího poslance v saském zemském sněmu zbila dnes policie v Riese do bezvědomí.
Meziroční růst spotřebitelských cen 💶💶💶v Evropské unii v únoru zpomalil na 2,7 procenta z lednového tempa 2,8 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice se meziroční míra inflace v únoru podle Eurostatu snížila 📈📈📈rovněž o jednu desetinu procentního bodu a sestoupila na 2,8 procenta.
Novým slovenským ministrem investic, regionálního rozvoje a informatizace bude nyní nezařazený poslanec Samuel Migaľ, který to řekl televizi Joj a potvrdil v příspěvku na sociální síti. Jmenován členem vlády by měl být ještě dnes, tento termín před novináři potvrdil také premiér Robert Fico.
Cena zlata se dál zvyšuje a dopoledne se vyšplhala na rekordních více než 3045 dolarů (69.960 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Obchodníci přesouvají peníze do zlata v době, kdy eskaluje napětí na Blízkém východě a kdy panuje nejistota kolem zavádění cel na dovoz zboží do Spojených států a kdy sílí obavy z dopadů obchodní války.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v únoru zpomalil na 2,7 procenta z lednového tempa 2,8 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat.V České republice se meziroční míra inflace v únoru snížila rovněž o jednu desetinu procentního bodu a sestoupila na 2,8 procenta.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), Svobodní, Trikolora a strana Právo Respekt Odbornost (PRO) plánují v pátek podepsat memorandum o spolupráci pro sněmovní volby. Vyplývá to z pozvánky zaslané ČTK, ve které slibují strategické spojenectví stran, jehož cílem má být "zajistit silné zastoupení vlasteneckých voličů v příští vládě a Parlamentu".
Vláda dnes projedná navýšení výdajů na podporované zdroje energie (POZE) o přibližně 20 miliard na celkem 28,57 miliardy korun. Stát by k tomu měl použít zejména peníze z rozpočtových rezerv a nespotřebovaných výdajů.
Ruská agrese na Ukrajině, konkurenceschopnost, ale i obrana, migrace či návrh nového víceletého rozpočtu EU budou mezi tématy summitu Evropské unie, který ve čtvrtek začíná v Bruselu.
Japonská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na 0,50 procenta. Její představitelé se rozhodli počkat s další úpravou úroků do doby, kdy budou mít lepší představu o dopadech razantní celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na japonskou ekonomiku, informují agentury.
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa platí žhářské útoky na vozy od automobilky Tesla jeho poradce Elona Muska levice. Prezident zopakoval, že se domnívá, že jde o domácí terorismus.
Americká centrální banka (Fed) dnes zřejmě opět ponechá svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Někteří činitelé Fedu podle agentury Reuters varovali před unáhlenými kroky v době nejistoty ohledně dopadů agresivní celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na hospodářský růst a inflaci.