Kauza údajného dotačního podvodu týkající se Čapího hnízda, koncernu Agrofert, expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho bývalé poradkyně Jany Nagyové se zřejmě vrací znovu k soudu. Odvolací senát Vrchního soudu zřejmě zrušil osvobozující rozsudek nad Babišem a Nagyhovou a vrátil případ pražskému městskému soudu k novému projednání.
Výroba automobilky Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku by se podle vyjádření firmy měla postupně obnovovat od nedělních 22:00. Linky v Kvasinách stojí od pondělí, částečně omezená je také výroba v Mladé Boleslavi. Důvodem je výpadek subdodavatele ve Slovinsku, jehož výrobu zničily záplavy. Výroba v obou závodech může být příští týden nadále omezená. Automobilka rovněž navýšila výrobu plně elektrického modelu Enyaq, informovala za automobilku Ivana Povolná.
Nejvýraznější český podnikatel v oboru elektronových mikroskopů Jaroslav Klíma společně se svými společníky prodal firmu Tescan americkému fondu Carlyle. V rozhovoru pro Export.cz ale odmítá, že by to signalizovalo úpadek Brna jako významného globálního centra, v němž se vyrábí každý třetí elektronový mikroskop na světě. Role moravské metropole může naopak ještě posílit, zvláště kdyby tam tchajwanská společnost TSMC vybudovala vývojové centrum pro polovodičové čipy. Česko její čipovou fabriku nezíská, ale ve hře je toho pořád hodně.
Operátorovi Vodafone klesl ve fiskálním roce končícím letos na konci března v ČR zisk o 27 procent na 933 milionů korun. Tržby vzrostly o 3,7 procenta na 20,55 miliardy korun. Ziskovost ovlivnila energetická krize i vysoká inflace spolu s nutností investovat do splnění licenčních požadavků. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
Německý výrobce obuvi Birkenstock podal ve Spojených státech žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Stal se tak druhou velkou evropskou společností, která tento měsíc usiluje o vstup na akciový trh v USA.
Britský ropný gigant BP hodlá v Německu do konce desetiletí investovat až deset miliard eur (zhruba 246 miliard korun) do nízkouhlíkových paliv, obnovitelných zdrojů energie a nabíjení elektromobilů. Chce konkurovat místním firmám, vzhledem k tomu, že soutěž v oblasti energetické transformace největší evropské ekonomiky se vyostřuje.
Skupina amerických spisovatelů včetně držitele Pulitzerovy ceny Michaela Chabona žaluje společnost Meta Platforms kvůli jejímu systému umělé inteligence Llama.
Provoz recepce je nákladný na personál, vstupní lobby zase na metry čtvereční. Jak využít prostory lépe a ekonomičtěji teď zkouší developer Penta Real Estate v právě dokončené budově Metalica na Nové Waltrovce v Praze 5. Klasickou recepci nahradila kavárna a moderní technologie. A pokud je třeba lidský kontakt, například pro lepší orientaci v budově, mohou se příchozí obrátit pro radu na vyškoleného baristu.
Když před deseti lety přišel miliardář a vizionář Elon Musk s vizí veřejné dopravy v podobě hyperloopů jezdících rychlostí přes 700 kilometrů v hodině, snil on i další o tom, že už v současnosti budou v provozu. Nestalo se. Technologický sen ale stále žije, jak ukázala Technická univerzita v Mnichově na před pár dny skončeném mezinárodním automobilovém veletrhu IAA, která zároveň na konci července spustila první testovací dráhu pro svůj projekt TUM Hyperloop.
Ukrajinská společnost Antonov rozšiřuje výrobu dronů, a v reakci na ruskou invazi tak diverzifikuje svou dosud dominantní produkci dopravních letadel. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na prezentaci ukrajinského holdingu zastřešujícího zbrojního průmysl.
Na streamovací platformě Netflix 15. září vyjde sedmá série britského pořadu Nejtvrdší věznice světa (World's Toughest Prisons) a jeden z nových dílů tvůrci natočili v plzeňské věznici na Borech.
Americká technologická společnost Meta Platforms přestane od října letošního rokuna území Evropské unie na svých platformách umožňovat politickou reklamu.
Výrobce přípravků pro hubnutí KetoMix, pražská firma Opravdové hubnutí, je v úpadku. Upozornil na to server e15.cz. Společnost dluží nejméně desítky milionů korun. Podle nejmenovaných zdrojů serveru ale možná přesahuje dlužná částka 100 milionů.
Ruská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu z 20 na 18 procent. Inflační tlaky podle ní klesají rychleji, než očekávala. Centrální bankéři také uvedli, že budou udržovat měnové podmínky přísné tak dlouho, jak to bude nutné k dosažení čtyřprocentní inflace v roce 2026.
Do Německa dorazil trend jménem Labubu. V Berlíně se dnes otevřel první obchod s těmito sběratelskými plyšovými hračkami čínské společnosti Pop Mart. V deštivém počasí na ně ve frontě čekaly stovky lidí, někteří z nich strávili před obchodem celou noc.
Bílý dům ostře kritizoval tvůrce satirického animovaného seriálu Městečko South Park poté, co si provokativní pořad v novém dílu vzal na mušku amerického prezidenta Donalda Trumpa. První epizoda 27. série obsahuje video vygenerované umělou inteligencí, na kterém americký prezident leze nahý v poušti.
Ruský výrobce nákladních vozů 🚚 Kamaz sníží výrobu a od 1. srpna zkrátí pracovní týden. Firma to zdůvodnila chováním dovozců a vysokými úrokovými sazbami. S odkazem na sdělení společnosti o tom informuje agentura Reuters. Podle ní je prodej Kamazu klíčovým ukazatelem ekonomické aktivity v Rusku, a to jak v oblasti stavebnictví, tak v obchodě.
Číst více
V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU.
Ukrajina požádala Spojené státy o dodávku deseti protiraketových systémů Patriot a shání na ně peníze, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podnikatelská nálada v Německu se v červenci mírně zlepšila. Hodnota indexu, který ji sleduje, se zvýšila na 88,6 bodu z červnové hodnoty 88,4 bodu. Uvedl to německý hospodářský institut Ifo, který index sestavuje. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index vzroste na 89 bodů.
Americký výrobce čipů Intel 💻 propustí 15 procent zaměstnanců, do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75 tisíc. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a v Polsku.
Číst více