Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Prezident Petr Pavel nevyloučil, že se pokusí obhájit svůj mandát

Český prezident Petr Pavel
ČTK
 ČTK

Prezident Petr Pavel nevyloučil, že se za necelé čtyři roky pokusí ve volbách obhájit svůj mandát. Řekl to České televizi (ČT) v rozhovoru k roku ve funkci. O případné účasti ve volbách se Pavel bude rozhodovat podle politické a společenské situace a podle toho, jak se mu bude dařit naplňovat jeho priority, vyplývá z jeho vyjádření.

Reklama

„A priori samozřejmě člověk by neměl vylučovat nic,“ odpověděl Pavel na otázku, zda vylučuje opětovnou kandidaturu. Důležitá bude podle něj podpora od jeho manželky. Zároveň uvedl, že četnost jeho aktivit ukazuje, že silami pro druhé funkční období nešetří. „Já se orientuji na jedno volební období,“ řekl. Jaká bude situace za čtyři roky, je podle prezidenta těžké předjímat.

V případném budoucím rozhodování o obhajobě prezidentského mandátu bude podle Pavla odpovědnost k tomu, co člověk začal, nebo i společenská poptávka stát proti riziku vzniku dojmu nepostradatelnosti, který může vycházet zevnitř nebo od okolí. Člověk musí realisticky zhodnotit, že není spasitelem, podotkl.

Šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko

Andrej Danko: Rusko na Ukrajině hájí své zájmy, není agresorem

Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem, Rusko hájí své zájmy, řekl dnes šéf slovenské vládní strany SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko. Řešením konfliktu na Ukrajině je podle něj vytvoření demilitarizované zóny po vzoru Kypru. Danko také kritizoval rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a českého premiéra Petra Fialu také za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.

Přečíst článek

V lednu na setkání s občany ve Stříbře na Tachovsku Pavel naznačil, že zájem obhajovat mandát nemá. „Mám za to, že jeden pětiletý mandát, když ho člověk dělá naplno, tak je až dost,“ prohlásil prezident podle serveru Novinky.cz. Řekl také, že nemá chuť zopakovat si předvolební období.

Bývalý náčelník generálního štábu české armády a předseda Vojenského výboru NATO Pavel ve druhém kole prezidentské volby na konci loňského ledna porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Prezidentem se Pavel stal při inauguraci 9. března 2023.

Reklama

Související

Český prezident Petr Pavel

Dalibor Martínek: Pavel nikdy nebude řečníkem nebo filozofem. Intuici na dobrá řešení ale má

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme