Reklama

PŘEHLEDNĚ: Přichází velké rozvolňování. Jaká jsou nová pandemická opatření?

Očkování bez čekání
ČTK
 ČTK

Mění se pravidla pro pořádání hromadných akcí. Většina zbývajících opatření skončí 13. března, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Reklama

Hromadných akcí v Česku se nově může zúčastnit neomezený počet lidí, dosud byla jejich kapacita kvůli zamezení šíření koronaviru omezena. Například koncertů se mohla účastnit tisícovka lidí, pokud seděli. Pokud měl sál větší kapacitu, bylo možné využít nad 1000 sedících polovinu maximální kapacity.

Zároveň se ode dneška snížil počet preventivních PCR testů na covid-19 hrazených pojišťovnou. Dosud měli očkovaní lidé a děti do 18 let nárok na pět testů za měsíc, v březnu budou mít všichni lidé nárok na jeden PCR test zdarma. Zdarma zůstanou testy se žádankou od lékaře či hygieny. Minulý týden o tom rozhodla vláda.

Změny vyplývají podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z rozvolňování protiepidemických opatření. Ty mají skončit až na nošení respirátorů na některých místech k 13. březnu. Důvody, proč má být jeden preventivní test zájemcům dál k dispozici, jsou podle ministra zdravotnické a sociální. Lidé je mohou použít, pokud budou mít obavy z toho, že jsou nemocní nebo v případě návštěvy zařízení, kde je test vyžadován. Jeho cena pro samoplátce se pohybuje kolem 800 korun.

Desítky miliard korun za testování

S testováním metodou PCR se v Česku začalo v únoru 2020, první případy koronaviru testy odhalily v březnu. Za první dvě vlny na jaře a na podzim 2020 pojišťovny vydaly na PCR testy zhruba čtyři miliardy korun. Následně se začalo preventivně testovat také antigenními testy, na které vydaly pojišťovny koncem roku 2020 kolem 170 milionů. Loni testování na covid pojišťovny stálo zhruba 55 miliard korun. Veřejné zdravotní pojištění ročně hospodaří celkem se zhruba 400 miliardami korun.

Od 13. března by podle ministra měla z protikoronavirových opatření platit zřejmě jen povinnost respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních. S odborníky Válek diskutuje ještě o tom, že by se vyžadovaly na některých typech hromadných akcí. Zatím účastníci všech hromadných akcí respirátor musí mít, odložit si ho mohou, pokud konzumují jídlo a pití.

Sberbank

Sberbank nesmí poskytovat úvěry a přijímat vklady, vybrat je možné jen tisícovku denně

Česká národní banka zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem, oznámila centrální banka. Banka v Česku zavřela pobočky, garanční systém se chystá na výplatu vkladů.

Přečíst článek

Ukrajinci schovávající se před raketovými ruskými útoky v Mariupolu na východě Ukrajiny.

Češi i stát přispěli Ukrajině přes miliardu, od běžných lidí po magnáty. Rekordní dar je 125 milionů

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala v Česku nebývalou vlnu solidarity. Finanční pomoc pro Ukrajince v jejich zemi i ukrajinské uprchlíky v Česku organizuje řada měst, spolků, škol, firem i český stát. Tisíce lidí přispívají drobnějšími částkami, vyššími, až osmimístnými sumami přispívají tuzemští finanční magnáti, například prostřednictvím twitterové Aukce pomoci. Dohromady dosud dali dohromady pomoc za více než miliardu korun. Po celé zemi také vznikají centra pro pomoc uprchlíkům.

Přečíst článek

Reklama

Související

WHO odpískala globální stav nouze kvůli koronavirové pandemii. Na covid se ale přitom stále umírá

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme