news box
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu zůstala na dvouletém minimu 3,6 procenta. Ve své zprávě to uvedlo americké ministerstvo práce. Největší ekonomika světa v dubnu vytvořila zhruba 428 tisíc nových pracovních míst, což je více, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že vznikne asi 391 tisíc míst. Americký trh práce tak pokračuje v příznivém vývoji, ačkoliv se ekonomika potýká s negativními důsledky vysoké inflace, výpadků v dodavatelských řetězcích, války na Ukrajině a rostoucích nákladů na půjčky.
Číst víceNa Ukrajině uvázlo kvůli blokádě černomořských přístavů včetně Mariupolu a problémům s infrastrukturou téměř 25 milionů tun obilí. Podle agentury Reuters to dnes uvedl zástupce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ukrajina byla podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice v loňské sezóně a šestým vývozcem pšenice. Blokování obilí se považuje za jednu z příčin vysokých cen potravin, které v březnu podle FAO v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dosáhly rekordního maxima, než v dubnu mírně polevily.
Dovoz ojetých osobních aut od začátku roku do konce dubna vzrostl meziročně o 21,5 procenta na 57 729 vozů. Dovozy se téměř vyrovnaly prodejům nových aut. Ty byly ve stejném období jen o 4400 vozidel vyšší. Průměrné stáří dovážených ojetých vozů je 10,5 roku, přičemž podíl vozidel starších deseti let je 51 procent. Starších 15 let je 22,4 procenta. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Nejvíce dováženou značkou je domácí Škoda s 12 286 vozy, následuje Volkswagen s 11 653 auty a Ford s 4247 ojetými vozy.
Až 28 procent autodopravců v současnosti podle průzkumu sdružení Česmad Bohemia zvažuje ukončení provozu. Důvodem je zejména velký růst nákladů, které v letošním prvním čtvrtletí vzrostly proti závěru loňského roku o dalších skoro šest procent. Ty se navíc firmám většinou nepodařilo převést do cen pro zákazníky. Dopravci očekávají, že současný trend bude pokračovat. Nynější růst nákladů je podle sdružení bezprecedentní. Mezi hlavními příčinami jsou extrémní růst cen nafty, vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby.
Světové ceny potravin se v dubnu poté, co se v březnu vyšplhaly na dosavadní maximum, mírně snížily, i když jen o méně než procento. V dnešní zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Obchod s obilím dále zatěžuje ruská blokáda ukrajinských přístavů. Ceny zůstávají poblíž maxim také kvůli obavám o letošní sklizeň ve Spojených státech amerických, další nárůst ale mírní větší dodávky z Indie, vyšší než očekávaný vývoz z Ruska a mírný pokles celosvětové poptávky v důsledku vysokých cen. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v dubnu klesl na 158,5 bodu z revidovaných 159,7 bodu v březnu.
Číst více