Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Odlesňování v brazilské části Amazonie bylo v dubnu pro tento měsíc rekordní. Plocha pralesa vymýceného v dubnu byla téměř dvojnásobná ve srovnání s předchozím rekordem z loňského dubna. Rekordní byly údaje o ničení deštného pralesa i za leden a únor, upozornila agentura AP. 
Itálie zabavila luxusní jachtu Scheherazade, o které se spekulovalo, že patří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Přes 140 metrů dlouhé plavidlo se nacházelo na údržbě v jednom přístavu v Toskánsku. Podle ministerstva majitel lodi má vazby na prominentního představitele ruské vlády, uvedla agentura Reuters. Při vyšetřování italská finanční policie zjistila, že na loď má významné ekonomické vazby na subjekty a osoby, jež jsou na sankčních seznamech Evropské unie. Dále ale jejich identitu nekomentovala.
Americké akcie na závěr týdne oslabily. Investory znepokojují rostoucí výnosy státních dluhopisů a vyhlídky na další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Dow Jonesův index odepsal 0,30 procenta na 32 899,37 bodu. Širší index Standard & Poor's klesl o 0,57 procenta na 4123,34 bodu, zatímco index Nasdaq Composite se propadl o 1,40 procenta na 12 144,66 bodu. Za celý týden Dow Jones klesl o 0,23 procenta, S&P 500 ztratil 0,2 procenta a Nasdaq Composite 1,54 procenta. Indexy S&P 500 a Nasdaq oslabily už pátý týden za sebou, což je pro S&P 500 nejdelší ztrátové období od přelomu května a června v roce 2011 a pro Nasdaq Composite od období říjen a listopad 2012.

Evropské akcie za sebou mají nejhorší týden za dva měsíce, panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 4,5 procenta. Na akciové trhy nyní působí zejména vyhlídky na další růst úrokových sazeb v důsledku vysoké inflace. Během dnešního obchodování index STOXX Europe 600 oslabil o 1,91 procenta na 429,91 bodu. Na jeho poklesu se velkou měrou podílely akcie technologických a maloobchodních společností. Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX dnes klesl o 1,64 procenta a uzavřel na 13 674,29 bodu. Index francouzských akcií CAC 40 se propadl o 1,73 procenta na 6258,36 bodu a index londýnské akciové burzy FTSE 100 odepsal 1,54 procenta na 7387,94 bodu.

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 2,1 procenta na 1305,9 bodu. Největší pokles postihl cenné papíry bankovní skupiny Erste. Ty odepsaly 3,87 procenta na 715,80 koruny. V indexu rostly jen tři tituly. Zbrojovka Colt CZ posílila o 1,37 procenta na 593 korun. Akcie Photon Energy podražily o 5,7 procenta na 55,60 koruny a cena akcií Phillip Morris vzrostla o 0,57 procenta na 17 700 korun.
Koruna oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si od čtvrtečního podvečera pohoršila o 34 haléřů na 24,93 koruny za euro. To je její nejslabší závěr za posledních skoro osm týdnů. Vůči dolaru klesla o 22 haléřů na 23,56 koruny za dolar. Zvýšení základní úrokové sazby Českou národní bankou pomohlo koruně ve čtvrtek posílit. Dnes naproti tomu výrazně ztrácela. 
Americký dolar po nočním výstupu na dvacetileté maximum ke koši měn na devizových trzích mírně oslabuje. Pozornost investorů se v poslední době soustředí na to, jak výrazně bude americká centrální banka (Fed) zpřísňovat měnovou politiku. Euro si vůči dolaru připisuje zhruba 0,2 procenta na 1,0564 dolaru.
V souvislosti s válkou na Ukrajině vzrostl v zemích zapojených do konfliktu v prvním čtvrtletí počet kybernetických útoků až o 50 procent. O polovinu narostl počet útoků trojských koní pro vzdálený přístup a o pětinu vzrostl počet pokusů o krádež dat na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku. Naopak jinde ve světě některé typy útoků oslabily, například incidenty s vyděračskými programy. Uvedla to antivirová firma Avast.
Ceny ropy pokračovaly v růstu, zejména kvůli přetrvávajícím obavám z omezení dodávek suroviny na trh. Výraznějšímu zdražování ropy ale brání vyhlídky na zpomalování růstu světové ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent se dostala až nad 113 dolarů za barel, než část zisků smazala. Nyní se obchoduje za 111,90 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si připisuje 0,7 procenta a byla těsně nad 109 dolary za barel.
Služeb veřejného stravování využilo podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) v prvním čtvrtletí letošního roku o deset procent více hostů než ve stejném období předpandemického roku 2019. Oživení u ubytování je pomalejší, obsazenost pražských hotelů je stále zhruba o polovinu nižší než před koronavirovou krizí. Vyplývá to ze společných zjištění AHR a společnosti Data Servis – informace.
Doporučujeme