news box
Míra inflace v eurozóně v březnu vystoupila na 7,5 procenta, což je rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Ve svém rychlém odhadu to uvedl statistický úřad Eurostat. Zvyšovaly se zejména ceny energií. V únoru inflace činila 5,9 procenta. Míra inflace tak zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky, která jej stanovila na dvě procenta.
Šéfové institucí EU jednají s čínskými lídry o roli Pekingu v ruské invazi. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel také chtějí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga varovat před tím, aby jeho země poskytla Moskvě zbraně či jí pomáhala obcházet západní sankce.
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v březnu zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 54,7 bodu z únorových 56,5 bodu. To je nejnižší hodnota od listopadu 2020. K nižšímu indexu přispěl pokles výroby zaznamenaný poprvé od října 2021. Úroveň 50 bodů v indexu, který sestavuje společnost S&P Global, je předělem mezi růstem a poklesem.
Japonská společnost Panasonic investuje v rozmezí tří let 600 miliard jenů (108,2 miliardy korun) do automobilových baterií a softwaru pro správu dodavatelských řetězců. Tyto oblasti považuje za klíčové pro svůj rozvoj, píše agentura Bloomberg. Asi třetina investic půjde také do vodíkových technologií.
V letošním prvním čtvrtletí české akcie podle indexu PX oslabily o 4,12 procenta. Během února sice index dosahoval nejvyšších hodnot za posledních více než 13 let, poté ale hlavně kvůli narůstajícímu geopolitickému napětí začal oslabovat. Když naplno propukla válka na Ukrajině, prudce propadl.
Počet víz, které Česko udělilo lidem prchajícím před válkou na Ukrajině překročil 250 tisíc, ve čtvrtek jich vnitro vydalo 2909. Policii se nahlásilo více než 139 tisíc lidí. Počet udělených víz za účelem dočasné ochrany postupně klesá. Podle OSN z Ukrajiny od vpádu ruských vojsk uprchly více než čtyři miliony lidí, z toho přes dva miliony do Polska.
Srbové si v neděli zvolí prezidenta, parlament a vedení hlavního města Bělehradu i několika dalších obcí. Za téměř jisté se pokládá vítězství dosavadní hlavy státu a určující osoby srbské politické scény Aleksandara Vučiče, který usiluje o druhé funkční období. Parlamentní většinu získá podle průzkumů opět jeho Srbská pokroková strana (SNS), která vládne v balkánské zemi posledních deset let. Demokratická opozice, jejíž větší část do voleb postavila společné kandidáty, si dělá naděje alespoň na post starosty srbské metropole.
Aktivita v ruském zpracovatelském průmyslu klesala v březnu nejrychleji od května 2020, tedy od počátku pandemie nemoci covid-19. Důvodem byl prudký růst dodacích lhůt a nedostatek materiálu, vyplývá z průzkumu mezi podnikateli, který zveřejnila společnost S&P Global. Index nákupních manažerů (PMI) se snížil na 44,1 bodu ze 48,6 bodu minulý měsíc. Propadl se tak hlouběji pod hranici 50 bodů, která odděluje expanzi od poklesu.
Deficit veřejných financí loni stoupl na 5,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z předloňských 5,8 procenta. Celkový vládní dluh stoupl na 41,9 procenta HDP, zatímco o rok dříve byl 37,7 procenta HDP. Uvedl Český statistický úřad.
Rusko podle Spojených států ničí zásobníky na obilí na Ukrajině, napsala agentura Reuters. USA to dokládají fotografiemi, které zpravodajové Reuters viděli a které podle nejmenovaného amerického činitele ukazují, jak závažný dopad má ruská vojenská agrese vůči Ukrajině na globální zásobování potravinami.