Reklama

Slovenská ekonomika si v prvním čtvrtletí vedla nad očekávání hůř

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla mezičtvrtletně více, než činily odhady.
Pixabay
 ČTK

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti posledním třem měsícům loňského roku o dvě procenta. V meziročním srovnání pak hrubý domácí produkt (HDP) o 0,2 procenta vzrostl, a to po poklesu o 2,1 procenta ve čtvrtém loňském čtvrtletí. Informoval o tom slovenský statistický úřad. Výsledky jsou mírně horší než květnový odhad, kdy statistici předpokládali mezičtvrtletní pokles hospodářství o 1,8 procenta a meziroční růst o 0,3 procenta.

Hlavní podíl na nepatrném tempu meziročního růstu HDP po loňském poklesu měla zahraniční poptávka, která se zvýšila o deset procent. V prvním letošním čtvrtletí v zemi vyvrcholila druhá silná vlna koronavirové nákazy, uvolňování karanténních omezení slovenské úřady zahájily ve druhé polovině dubna.

Loni slovenské hospodářství v souvislosti s koronavirovou krizí kleslo o 4,8 procenta. Šlo o první pokles ekonomiky Slovenska od globální finanční krize z roku 2009.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle mezinárodní metodiky v prvním čtvrtletí dosáhla 7,1 procenta. Podle statistiků se ale zásadně změnil výpočet dat, což znemožňuje srovnání s předchozím obdobím. Situace na slovenském trhu práce se zhoršila po loňském propuknutí epidemie covidu-19.

Průměrná měsíční mzda na Slovensku se v prvním čtvrtletí zvýšila meziročně o 3,5 procenta na 1124 eur (asi 28 600 korun). Výdělky zaměstnanců na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda v prvním kvartálu vzrostla o 3,2 procenta na 35 285 korun.

Slovenské ministerstvo financí v březnu zhoršilo výhled letošního růstu hospodářství země na 3,3 procenta z předchozího odhadu 4,3 procenta. Zdůvodnilo to dopady zmíněné druhé vlny koronavirové infekce.

Reklama

Související

V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla podle zpřesněného odhadu o 8,1 procenta

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme