Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Krutá daň brexitu. Produkci masného průmyslu v Británii ohrožuje nedostatek CO2

Produkci masného průmyslu v Británii ohrožuje nedostatek CO2
iStock
 ČTK

Britští zpracovatelé masa varují před citelným zpožďováním při porážení a dodávkách masa kvůli akutnímu nedostatku oxidu uhličitého (CO2). Tento plyn hraje důležitou roli v celém procesu a je nenahraditelný, mimo jiné je potřeba při vakuovém utěsnění obalů. Uvedlo to sdružení producentů masa BMPA.

Reklama

Některým jatkám by CO2 mohl podle svazu dojít už do 14 dnů. To by znamenalo, že pak už podniky nebudou moci přijímat zvířata a budou muset zastavit výrobní linky. Tato situace už nastala u producentů vepřového masa. Hovězí a jehněčí se může produkovat i nadále, bez vakuovaného balení však bude doba skladování o pět dní kratší. Británie se navíc potýká s nedostatkem řidičů nákladních aut, což zhoršilo zásobování obchodů s potravinami.

„Tato krize poukazuje na skutečnost, že britský řetězec dodavatelů potravin je vydán na milost a nemilost malému počtu velkých výrobců hnojiv (čtyř nebo pěti), kteří jsou rozmístěni v severní Evropě,“ uvedl ředitel BMPA Nick Allen. „Jsme závislí na vedlejším produktu z jejich výrobního procesu, který udržuje potravinový řetězec v Británii v chodu.“

Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují

Lukáš Kovanda: Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu

Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují, dost možná na nejslabší úroveň novodobé historie. Ještě nikdy – ani během Války v Iráku, s níž měla Paříž problémy – se totiž nestalo, aby odvolala svého velvyslance z Washingtonu. Nyní odvolává nejen jej, ale také velvyslance v Austrálii. Spojenci jí prý „vrazili kudlu do zad“.

Přečíst článek

Oxid uhličitý vzniká například při výrobě hnojiv. Výrobci hnojiv, kteří jsou hlavními dodavateli potravinářského a nápojového průmyslu, vycházejí při výrobě z cen energií a komodit, a ty v poslední době rostou. Řídí se také poptávkou po dusičnanu amonném a podle toho případně zpomalí, nebo v tomto extrémním případě zastaví výrobu. Výsledkem pak je nedostatek CO2.

Zatímco pro výrobce hnojiv to není problém, pro potravinovou bezpečnost to je významné nebezpečí. Například společnost CF Industries dočasně uzavřela dvě továrny v Británii, upozornila agentura DPA. BMPA proto chce problém řešit s vládou.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme