Reklama

Čínský vývoz i dovoz v květnu rostly dvouciferně, zaostaly ale za očekáváním

Čínský export i import roste dvojciferným tempem.
Pixabay
 ČTK

Čínský vývoz v květnu meziročně stoupl o 27,9 procenta na 263,9 miliardy dolarů (5,52 bilionu korun) a dovoz se zvýšil o 51,1 procenta na 218,4 miliardy. Informoval o tom čínský celní úřad. Mimořádně vysoká čísla částečně souvisí s loňským propadem obchodu, který zapříčinila koronavirová pandemie. Zahraniční obchod sice roste už několik měsíců, čekalo se ale ještě silnější oživení.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se export zvýší o 32,1 procenta a import o 51,5 procenta. Dvouciferné zvýšení zahraničního obchodu zaznamenala Čína i v dubnu, kdy byl růst dovozu nejvýraznější za deset let.

Obchodní přebytek Číny ve vztahu ke zbytku světa se v květnu zvýšil na 45,53 miliardy dolarů z dubnových 42,8 miliardy. Analytici očekávali, že přebytek stoupne na 50,5 miliardy dolarů.

Za celé první čtvrtletí se čínské hospodářství zvýšilo meziročně o 18,3 procenta. Byl to největší nárůst od doby před 30 lety, kdy se údaj začal takto vyhodnocovat.

Čínská vláda provozuje strategii nulové tolerance ke covidu-19. Jako prostředky jí k tomu slouží zákazy vycházení, masivní testování, sledování kontaktů, karanténa a přísné omezení vstupu do země. Od minulého léta se objevovala jen malá ohniska, takže se ekonomika a každodenní život mohly vrátit do normálu.

Pokles dovozu hlavních komodit, jako je ropa, železná ruda, měď a uhlí do Číny, která je jejich hlavním dovozcem, může být znamením, že rostoucí trh surovin ztrácí dech. Úrovním takzvaného komoditního supercyklu zůstaly hodnoty minulý měsíc výrazně vzdáleny, píše agentura Reuters.

Reklama

Související

České bankovky, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Koruna pomalu míří k metě 24 korun za euro. Dovozci si mnou ruce

Přečíst článek
Vagon Škodovek, export

Lukáš Kovanda: Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku nad očekávání víc

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme