Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

V barokním kostele na Semilsku se opět rozezněly vzácné varhany, oprava za miliony trvala dekádu

V kostele v Bozkově na Semilsku mají po deseti letech funkční původní varhany
ČTK
 ČTK

Zvuk vzácných varhan mohli po deseti letech slyšet účastníci mše v poutním kostele Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku, který nese přízvisko Královna hor. Nástroj z poloviny 19. století patří k nejcennějším v litoměřické diecézi, byl ale v havarijním stavu a na jeho opravě se pracovalo od roku 2013. Stála přes 5,5 milionu korun.

Reklama

„Je to radost, že člověk může uslyšet nanovo krásný hlas těch vzácných bozkovských varhan,“ řekl bozkovský farář Krzysztof Mikuszewski. Za neuvěřitelné považuje, že se to vůbec podařilo. „Obzvláště, když člověk slyšel tu částku pět, šest milionů v době, kdy měla farnost na účtě tak 5000 korun,“ dodal.

FOTOGALERIE: Podívejte se na unikátní historickou stavbu, která je k prodeji

Skoro polovinu potřebné sumy zaplatil Liberecký kraj, přispělo i ministerstvo kultury a zbytek se podařilo získat od dárců a výtěžků z koncertů. „Obdivuji celé toto dílo rekonstrukce varhan, protože trvalo deset roků a za těch deset let se nasbíral patřičný obnos 5,5 milionu korun. To je velká suma, ale vybralo se to právě díky dobrodincům,“ řekl litoměřický biskup Jan Baxant při žehnání a svěcení varhan.

Záchrana na poslední chvíli

Nástroj z roku 1852 je jedním z prvních děl význačného albrechtického varhanáře Josefa Predigera. Varhany ukrývají 24 rejstříků a 1298 píšťal. „Tyto varhany jsou takovým velmi vydařeným konglomerátem mladíka, který se to během toho procesu v podstatě ještě učil. Takže pan Michek, který varhany restauroval, odhalil různé všelijaké až jakoby nesmysly nebo chyby, ale všechno se dalo napravit. A myslím si, že současný stav varhan je výborný. Byly odstraněny nestylové doplňky, nestylové dodatky a naopak to, co by tam mělo být, tak to tam bylo zpátky dodáno,“ řekl organolog litoměřické diecéze Radek Rejšek.

Chatku v Praze navrhli architekti ze studia Archicraft.

Není chatka jako chatka. Tahle stojí v Praze a fasádu má z hliníku

Hledali útěk z města a našli ho v chatce s hliníkovou střechou a fasádou. Architekti ji navrhli přesně tak, jak chtěli. Menší a s dostatkem světla.

Přečíst článek

Nástroj byl před záchranou už na hranici životnosti a bez zásahu restaurátorů hrozilo, že se rozpadne. Varhany byly silně napadené červotočem, který některé dřevěné píšťaly prakticky zničil. První etapa prací byla proto zaměřena na ošetření proti dřevokaznému hmyzu. Následovala druhá etapa zaměřená na zrestaurování cínových píšťal. „Pokud varhany někdo nějakým způsobem nepoškodí, nezapálí, nerozštípe, nerozmlátí mechaniku, nerozkrade píšťaly, tak by měly vydržet několik generací,“ dodal Rejšek.

Varhany jsou v bohatě zdobeném kostele z konce 17. století, který se na české poměry těší velkému zájmu věřících. „Je nás kolem 40 z Bozkova a okolí, kteří pravidelně chodí. A na mše svaté v neděli chodí od 40 do 80 lidí a v létě možná ještě víc. To je spojené s turisty. Tady jsou Bozkovské jeskyně, okolí krásné, tak mnohokrát i turisté, kteří přijedou, přijdou na mši svatou nebo si prohlížejí kostel,“ řekl farář.

Renovací varhan práce na kostele podle něj nekončí. Aktuálně prochází rekonstrukcí boční oltář svatého Blažeje. „Doufáme, že za rok dva už bude dokončen a pak bychom pokračovali druhým oltářem svatého Tadeáše,“ dodal.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme