Reklama

Je libo Turnera? Připravte si miliony liber

Stanislav Šulc

Obraz proslulého britského malíře Josepha Mallorda Williama Turnera jde do aukce. Cena se odhaduje na čtyři až šest milionů liber.

Již ve středu 7. července nabídne londýnská aukční síň Sotheby’s opravdovou lahůdku. Pod číslem 50 (úplný závěr aukce) se v rámci večerní dražby děl starých mistrů objeví obraz Purfleet and the Essex Shore as seen from Long Reach od proslulého britského malíře Josepha Mallorda Williama Turnera. Malba z roku 1808 byla ve své době označována za „nejkrásnější obraz moře kdy namalovaný britským umělcem“.

Středně velké dílo (89,5 x 120 centimetrů) jde do aukce s odhadem ceny mezi čtyřmi a šesti miliony liber. A vzhledem k Turnerovu významu, kvalitě a provenienci díla lze předpokládat, že cena půjde ještě výš.

Medvědí hlava od Leonarda Da Vinciho

Da Vinciho vzácná kresba jde do aukce. Vynese stamiliony

Jde o kresbu medvědí hlavy, která patří k hrstce Leonardových obrazů v soukromých rukách.

Přečíst článek

„Tento úchvatný pohled na moře je součástí série osmi maleb Temže, které Turner vystavil ve své galerii na Harley Street mezi lety 1806 a 1809,“ popisuje aukční katalog. „Bylo to období, kdy měl Turner komplikovaný vztah s tehdejším uměleckým establishmentem, a proto nikdy nebyly tyto malby vystaveny v Královské akademii.“ Všechny ostatní malby z této série jsou již v rukou prestižních světových muzeí, což dále potvrzuje unikátnost tohoto prodeje.

William Turner (1775-1851) patří k nejvlivnějším britským umělcům všech dob. Ostrovnímu publiku přiblížil nejmodernější malbu inspirovanou holandskými mistry a zachytil tvář Londýna a jeho okolí do té doby nevídaným způsobem, dramatickým, rozervaným, působivým. Zkrátka romantický umělec, jak má být. Ve své době se těšil úctě, ale kvůli komplikované osobnosti měl řadu problémů s tehdejšími reprezentanty uměleckého i společenského života. Zanechal za sebou 550 pláten a více než 30 tisíc prací na papíře.

Foto: Sotheby's

Reklama
Doporučujeme