Reklama

Intergram dostal tučnou pokutu. Účtoval hotelům poplatky i za prázdné pokoje

Autorský svaz Intergram musí zaplatit pokutu 20 milionů korun.
Pixabay
 ČTK

Autorský svaz Intergram, který spravuje autorská práva umělců a výrobců zvukových a zvukově-obrazových záznamů, musí zaplatit pokutu 20,8 milionu korun, kterou mu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za účtování poplatků hotelům za prázdné pokoje. Sankci potvrdil předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Intergram rozhodnutí analyzuje a předpokládá, že se bude bránit soudně. 

Reklama

Rozhodnutí úřadu je pravomocné. Svaz se může bránit podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně, její podání ale neodkládá povinnost pokutu zaplatit. Podrobnosti rozhodnutí aktuálně analyzuje právní tým Intergramu, který bude připravovat další kroky.

Antimonopolní úřad potrestal Intergram za to, že od roku 2009 do roku 2014 vyžadoval po hotelech a dalších poskytovatelích ubytování platby za přijímače na pokojích bez zřetele na to, zda byl pokoj obsazený nebo prázdný.

„Požadavek platby odměny i tehdy, když není pokoj obsazen ubytovaným hostem, a není mu tak poskytováno žádné protiplnění, nelze považovat za přiměřenou obchodní podmínku. Jednalo se o projev zneužití dominantního postavení Intergramu,” uvedl Petr Mlsna.

Intergram porušil zákon o ochraně hospodářské soutěže i článek 102 Smlouvy o fungování Evropské unie, neboť si na ubytovacích zařízeních vynucoval nepřiměřenou obchodní podmínku, připomíná ÚOHS.

„Již prvoinstanční rozhodnutí antimonopolního úřadu jsme považovali za zcela absurdní a formalistické. Zcela opomíjelo realitu regulace let 2009-2014, v jejíchž mantinelech se Intergram musel pohybovat,” sdělil ředitel společnoati Ludvík Bohman. „Tvrzení o údajném výběru za neobsazené pokoje je účelovým zkreslením skutečného stavu. Proto předpokládám, že po vyhodnocení rozkladového rozhodnutí ÚOHS se bude Intergram domáhat spravedlnosti a zrušení tohoto rozhodnutí soudní cestou,” dodal.

Nepravomocné rozhodnutí ÚOHS obdržel Intergram loni. Důvodem bylo údajné zneužití dominantního postavení, kterého se měl dopustit tím, že v letech 2009-2014 po formální stránce nezohledňoval obsazenost ubytovacích zařízení. Intergram podal proti rozhodnutí rozklad.

Za stejný postup dostal loni na konci listopadu pravomocnou pokutu také Ochranný svaz autorský (OSA), tomu úřad uložil pokutu 10,67 milionu korun.

Intergram je kolektivní správce autorských práv, který zastupuje umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů. Poplatek mu platí všichni uživatelé nahrávek, videoklipů a dalších předmětů chráněných autorským zákonem, kteří je zpřístupňují veřejnosti. V Česku jsou i další kolektivní správci, nejznámější je OSA, ale také literární a audiovizuální agentura Dilia nebo Ochranná organizace autorská - Sdružení autorů děl výtvarného umění, architektury a obrazové složky audiovizuálních děl (OOA-S).

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Drahé potraviny? Z tržního hlediska vše v pořádku, prohlásil antimonopolní úřad

Drahé potraviny? Nejvyšší marži mají prvovýrobci, prohlásil antimonopolní úřad

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme