Už za 11 měsíců nás čekají krajské volby. Jak kraje vlastně fungují, co o nich víme a zajímá to někoho? Veřejnost obvykle zaujme maximálně zpráva o zatýkání na krajském úřadě kvůli zakázkám, jako teď v Olomouci. Nebo když třeba Babiš bizarně vybere na příštího hejtmana v Ostravě provařeného policajta Tuhého. Anebo když hejtman Vondrák vyhozený po letech z ANO, se obratem dohodne a povede krajskou kandidátku STAN. To je umělé panoptikum naší krajské politiky.
Francouzští vyšetřovatelé prověřují možnost, že za desítkami kreseb Davidovy hvězdy v Paříži stojí Rusko. Minulý týden byl v souvislosti se symbolem, kterým nacisté v období druhé světové války označovali Židy, zatčen moldavský pár. Podle rozhlasové stanice France Info oba zadržení vyšetřovatelům řekli, že to udělali na žádost jednoho Rusa výměnou za peníze.
Při sledování kauzy Dominika Feriho jsem si uvědomil, jak mě dlouhodobě otravují ty marketingové žebříčky 30 pod 30. Jak tento zvrhlý marketing zneužívá mladé lidi a tvoří z nich kvazicelebrity, aby přes ně nalákal reklamu na své produkty, a neohlíží se na důsledky, nemají žádnou společenskou odpovědnost. Zastavme to, nebo aspoň bojkotujme tyto absurdní ankety, jako jsou 30 pod 30.
Za dvě znásilnění a jeden pokus o znásilnění Obvodní soud pro Prahu 3 potrestal bývalého poslance Dominika Feriho tříletým vězením. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné, Feri se proti němu ihned odvolal k pražskému městskému soudu. Bývalý politik novinářům řekl, že je z rozsudku zklamaný, doufá, že odvolací soud bude mít na případ jiný názor.
Nejdříve zaměnil Hillary Clintonovou s Barackem Obamou. Pak prohlásil, že maďarský premiér Viktor Orbán je lídrem Turecka. V neděli zase špatně uvedl název města, ve kterém vystupoval. Americký exprezident Donald Trump má za sebou sérii chybných a kuriózních výroků, které mohou představovat problém pro jeho strategii v boji o návrat do Bílého domu, upozornil deník The New York Times.
Úvodní řeč Petra Pavla před rozdáváním vyznamenání byla utrpením nejenom pro řečníka. Dlouhý monotónní proslov plný klišé. Jako by ho napsal nějaký univerzální píárista, kterého si snad naši přední představitelé mezi sebou půjčují.
Izraelská armáda v noci na dnešek zřejmě zahájila dlouho očekávanou pozemní operaci v Pásmu Gazy, jejímž cílem je zničit palestinské hnutí Hamás. Ministr obrany Joav Galant řekl, že Izrael přešel do nové fáze války.
Bývalý britský premiér Boris Johnson bude mít další práci v médiích. Britská televize GB News oznámila, že 59letý konzervativec se stane jejím moderátorem, tvůrcem programu a komentátorem. Johnson, který byl novinářem už před vstupem do politiky, působí od června také jako sloupkař v bulvárním deníku Daily Mail.
Vládní ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou příští rok do Evropského parlamentu kandidovat společně v koalici Spolu, v rámci které usilovaly o hlasy i v posledních sněmovních volbách. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že celá kandidátka se bude teprve skládat, jejím superlídrem ale bude nynější europoslanec ODS Alexandr Vondra. Společnou kandidaturu schválily tento týden nejvyšší orgány všech tří stran.
Evropská unie připravuje dvanáctý balík sankcí na Rusko kvůli jeho napadení Ukrajiny, uvedla po summitu EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Argentinci si v prvním kole nového prezidenta nevybrali. Nyní je čeká nezáviděníhodné dilema. Dotáhne radikál, který se nebrání legalizaci obchodu s tělesnými orgány, až do funkce hlavy státu? Nebo budou pokračovat už tolikrát zdiskreditovaní perónisté?
Lyžařská střediska v ČR končící lyžařskou sezonu hodnotí 👍 pozitivně. Jde o druhou sezonu v řadě, kdy sice přírodního sněhu nebylo příliš, ale byl dostatek mrazivých dnů nutných pro vytvoření dostatečné vrstvy technického sněhu. Vyplynulo to z vyjádření ředitele Asociace horských středisek (AHS) ČR Libor Knot.
Německý automobilový koncern Volkswagen svolává přibližně 100 tisíc elektromobilů, z toho asi 2️⃣8️⃣ tisíc v Německu. Dnes o tom informoval server týdeníku Focus, podle kterého kvůli modulům baterie hrozí požár. Jde o modely ID.3, ID.4, ID.5, ID. Buzz a ID. Buzz Cargo značky Volkswagen a o model Cupra Born. Ve svolávací akci jim bude nainstalována aktualizace softwaru.
Čínská technologická společnost Xiaomi vykázala první 📉 pokles čtvrtletního zisku za tři roky. Firma čelí rostoucím nákladům a sílící konkurenci, uvedla agentura Reuters. Podnik dnes oznámil, že v období od října do prosince mu upravený čistý zisk meziročně klesl o 24 procent na 6,3 miliardy jüanů (zhruba 19 miliard korun). V celém loňském roce ale firma vytvořila zisk 39,2 miliardy jüanů, což je nárůst o 44 procent.
Slovenské rozhodnutí zavést dvojí ceny nafty u čerpacích stanic je podle Evropské komise ☝️ diskriminační a odporuje právu EU, uvedl mluvčí komise Ricardo Cardoso. Vláda premiéra Roberta Fica minulý týden rozhodla, že na Slovensku bude od tohoto pondělí 30 dní platit omezení prodeje nafty a dvojí ceny tohoto paliva.
Sarkofág, který plánoval státní podnik Diamo, se na haldě Heřmanice v Ostravě stavět ❌ nebude. Sanace haldy bude pokračovat zejména stavbou vzdušných oddělovacích stěn. Náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) řekl, že se na tom shodli účastníci dnešní schůzky v Praze, které se zúčastnili zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, Diama, města Ostravy, Moravskoslezského kraje či společnosti OKK Koksovny.
Pravoslavná církev v českých zemích ✅ uhradila své finanční závazky vůči státu, kvůli čemuž s ní ministerstvo kultury od konce loňského roku vedlo správní řízení. Církvi hrozilo, že přijde o zvláštní práva, například k uzavírání sňatků. V únoru ale církev své závazky zaplatila, ministerstvo proto správní řízení zastavilo. Zjištění Seznam Zpráv potvrdila mluvčí ministerstva Barbora Šťastná. Pravoslavná církev nyní podle serveru propouští nižší duchovní.
Spojené státy zůstávají podle náčelníka francouzského generálního štábu 👨 Fabiena Mandona spojencem Francie, stávají se ale stále méně předvídatelnými a neinformovaly Paříž o svém rozhodnutí zaútočit na cíle na Blízkém východě. To má dopad na bezpečnost Francie i na její zájmy, uvedl dnes podle televize BFM Mandon při zahájení Pařížského fóra o obraně a strategii.
Maďarský ministr zahraničí 👨 Péter Szijjártó potvrdil, že je v pravidelném kontaktu s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o dění na jednáních EU. Informoval o tom server Euronews. V pondělí na předvolebním setkání Szijjártó také uvedl, že komunikace s partnery je podstatou diplomacie.
Rekonstrukce Nové scény Národního divadla (ND), která dnes začíná, vyvrací řeči o tom, že vláda Andreje Babiše (ANO) chce škudlit na kultuře, řekl ministr kultury 👨 Oto Klempíř (za Motoristy). ND dnes předalo Novou scénu a provozní budovu B jako staveniště sdružení firem pod vedením Metrostavu DIZ ke generální rekonstrukci. Práce za 1,8 miliardy korun potrvají dva roky.
Vláda podle premiéra 👴 Andreje Babiše (ANO) nerezignuje na přípravu zákona o transparentnosti, který by poskytl ucelený přehled o tom, kolik peněz proudí ze zahraničí organizacím lobbujícím za změny zákonů. V příspěvku na síti X uvedl, že je třeba definovat pravidla tak, aby co nejméně zatížila neziskové organizace poskytující například charitu či volnočasové aktivity mládeže.