Obzvláště chmurný byl poslední říjnový týden pro technologické giganty. Výsledky hospodaření na prahu recese zveřejňovalo hned několik z nich. Výjimkou se stal pouze Apple, který překonal očekávání analytiků na čistém zisku i tržbách a za poslední říjnový týden si připsal více jak čtyři procenta.
Ukrajina oznámila, že zastavuje vývoz své zemědělské produkce přes černomořské přístavy. Činí tak v reakci na včerejší odstoupení Ruska od takzvané obilné dohody. Moskva se rozhodla dohodu vypovědět „na neurčito“ po dronovém útoku na plavidla ruského námořnictva, k němuž došlo ve vodách krymského přístavu Sevastopol. Moskva z útoku obvinila Kyjev. Celá záležitost může vážně zhoršit zásobování světa potravinami a prohloubit probíhající potravinovou krizi. Utrpí samozřejmě také ukrajinská ekonomika.
Tradičně největší politické vášně rozvířilo udílení státních vyznamenání. Metály teď nechme stranou, a stejně tak malicherné chování prezidenta. Zatímco Hrad žil přípravami na slavnostní večer, v zemi spontánně vypukla ostrá soutěž, kterou můžeme nazvat třeba „K Zemanovi nepojedu, k Zemanovi nepůjdu“.
S blížící se zimou se rozhodně nezdá, že by Rusko mělo nakročeno v triumfu v probíhající ekonomické válce s EU. A to si právě od zimního období a nynější topné sezóny zjevně hodně slibovalo. Cena plynu v EU ovšem od konce srpna klesla o více než 70 procent. Od poloviny září také poměrně dramaticky klesly ceny plynu v EU pro příští rok, jak vyplývá z cen příslušných termínových kontraktů.
Akciové trhy v uplynulém týdnu spíše rostly a odlepily se tak od svých minim. Výjimkou byly silné propady na hlavních amerických titulech, jako je Microsoft, Meta (Facebook) nebo Alphabet (Google). Tyto společnosti, které v předchozích letech snadno překonávaly očekávaní trhu a jejich akcie pravidelně posilovaly, si nyní vybírají svoji slabší chvilku. Mezi klíčové události týdne však patřilo také zasedání ECB, připomíná pro Newstream ve svém tržním shrnutí týdne Kryštof Míšek, hlavní ekonom společnosti Colosseum.
Nedávný komentář Dalibora Martínka s titulkem „Učitelé teď mají prázdniny. Ale peněz by chtěli čím dál více“ vzbudil velký ohlas mezi čtenáři. Proto přinášíme některé z reakcí. Příspěvky nejsou redakcí upravovány, v některých případech jsou však zkráceny.
O tomto víkendu se opět odehraje změna času, která už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před třemi lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času. Ke zrušení mělo dojít loni. Jenže kvůli covidové pandemii se rušení střídání času odložilo.
Mark Zuckerberg letos již zchudnul o neuvěřitelných 100 miliard dolarů, což je mnohem víc než veškeré příjmy českého státu za rok 2022. Sázky na budování virtuálního světa Metaverse se však nechce vzdát. Co dělá šéf Facebooku špatně?
Evropská centrální banka zvýšila podle očekávání úrokové sazby. Tento krok zdraží českým firmám eurové úvěry. Jen za poslední rok si české podniky půjčily v eurech 200 miliard korun, komentuje Tomáš Kudla ze společnosti Ebury.
Co teď asi dělá sto padesát tisíc českých učitelů? Jeli na hory, koukají na televizi, šli na nákupy? Od středy jsou ve školách prázdniny. Nevím, co je to za prázdniny, asi podzimní, ty dříve nebývaly. Ale už jsou. Děti dostaly úkoly, které plní doma, učitelé možná přemýšlejí nad látkou na příští týden.
Pražská burza dnes znovu zakončila na své dosud 📈 nejvyšší hodnotě, popáté za sebou. Index PX stoupl o 0,87 procenta na 2484,25 bodu. Rostly akcie bank, cenné papíry energetické společnosti ČEZ po zveřejnění výsledků firmy za tři čtvrtletí naopak klesly. Česká koruna dnes posílila k euru i dolaru.
Počet nelegálních překročení hranic EU se za poslední rok 📉 snížil o 35 procent, uvedla dnes Evropská komise ve své první výroční zprávě o migraci a azylu. Komise rozhodla rovněž o takzvaném mechanismu solidarity, tedy které země EU jsou pod migračním tlakem a jak by jim ostatní státy měly v rámci solidarity pomoci.
České dráhy v minulých dnech v Královéhradeckém kraji dokončily letošní dodávku deseti dvouvozových vlakových jednotek 🚆 RegioFox. V kraji jich nyní na lokálních tratích jezdí 26, sdělil mluvčí Českých drah Filip Medelský. Pořizování nových vlaků RegioFox pro tratě v Královéhradeckém kraji skončí v roce 2026, kdy jich bude v regionu 33.
Kratom a jeho extrakt se budou moci od středy v Česku prodávat ☝ jen dospělým ve speciálních obchodech s licencí. Prodej v automatech bude zakázaný. Začne platit nařízení vlády, které látku řadí na seznam psychomodulačních látek s regulovaným prodejem. ČTK o tom informoval Think tank Racionální politiky závislostí.
Ve velkochovu kachen ve Valdíkově na Třebíčsku se objevila ptačí chřipka. Ministerstvo zemědělství dnes informovalo, že nákazu potvrdily laboratorní testy. V chovu společnosti AGRO-V utratí přes 20 tisíc 🪿🪿🪿 mladých i vykrmených kachen . Likvidaci připravují veterináři společně s hasiči a policií.
Moskva připravuje odvetná opatření v reakci na to, že Evropská komise minulý týden ☝ zpřísnila vízová pravidla pro občany Ruské federace. Dnes to podle agentury TASS řekl náměstek ruského ministra zahraničí Dmitrij Ljubinskij. EU přestala ruským občanům vydávat víza pro opakovaný vstup.
Prezident 👨 Petr Pavel dnes opět vyzval končící vládu Petra Fialy (ODS) k předložení návrhu rozpočtu na příští rok nové Sněmovně, která by ho jinak nemohla projednat. Řekl to dnes na tiskové konferenci na závěr své návštěvy v Karlovarském kraji.
Poskytovatel flexibilních 🏢 kanceláří Scott.Weber Workspace otevřel v Ostravě první centrum mimo Prahu. V administrativní budově Organica v ostravské městské čtvrti Nová Karolina nabízí 4407 metrů čtverečních víceúčelové plochy s 556 pracovními místy. Firma předpokládá, že prostory plně obsadí do půl roku. Aktuálně má zadáno 25 procent.
Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, dodá až 3️⃣1️⃣ nových vozidel pro příměstskou železnici ve Stockholmu. Základní smlouva zahrnuje 16 dvouvozových jednotek a opci na dalších 15. Hodnota zakázky včetně opce, dodávky náhradních dílů a školení řidičů přesahuje 230 milionů eur (přes 5,6 miliardy korun).
O záměru ucházet se o vybudování AI 🏭 gigafactory v Česku bude ve středu jednat vláda. V lednu by Česko mělo podat oficiální žádost Evropské komisi, kterou se bude o umístění jednoho z pěti obřích evropských datových center na svém území ucházet. Vyplývá to z informací ministerstva průmyslu a obchodu.