Učitelům by se měly od ledna zvednout platové tarify o sedm procent. Ostatním zaměstnancům veřejného sektoru a státu by měl základ výdělku vzrůst o 1400 korun. Na přidání se kabinet dohodl začátkem října s odboráři. Poté navrhl, že by se platy politiků mohly příští rok zvýšit o 6,9 procenta. Předáci to kritizují. Požadují teď pro pracovníky státu a veřejné sféry stejné navýšení jako u ústavních činitelů, jinak hrozí protesty. Předpis upravuje i zaručené platy či některé příplatky. Do přidání by mělo příští rok putovat zhruba 24 miliard korun.
Běžný účet platební bilance České republiky skončil v září nečekaně v záporném pásmu, -8,7 miliardy korun. Negativní saldo nečekal žádný z analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Ve střední hodnotě svých odhadů čekali tito experti přebytek, a to ve výši 10,9 miliardy korun. Skutečný výsledek je tak o takřka 20 miliard horší.
Svět už nežije v klidu a prosperitě jako na začátku tohoto století. Poptávka po službách státní exportní pojišťovny EGAP vzhledem k bezpečnostním rizikům na zahraničních trzích narůstá. „Důležité je, že se zvyšuje i vnímání rizik. Proto k nám přicházejí noví klienti, kteří dříve o pojištění ani neuvažovali,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz předseda představenstva EGAP David Havlíček.
Banky v Česku v poslední době stále více rozšiřují svá internetová i mobilní bankovnictví také o novinky ohledně investování. Vylepšují i další fungování svých bankovních aplikací tak, aby byly více bezpečné, uživatelsky přívětivé a zábavnější. Letos na podzim se do toho pustila dokonce i Fio banka a s řadou větších změn pak přišla také ČSOB a Česká spořitelna. Přečtěte si, co zatím jednotlivé banky vylepšily a co ještě letos chystají.
Vysočina a Pardubický kraj patří k regionům, kde se lidé cítí nejméně chránění před negativními událostmi, které se týkají zdraví, ztráty bydlení a příjmu nebo poškození majetku. Nejlépe jsou v tomto ohledu na tom obyvatelé Karlovarského kraje a hlavního města Prahy. Vyplývá to z Indexu bezpečí, který už druhým rokem monitoruje reprezentativní výzkum ČSOB Pojišťovny a agentury STEM/MARK.
Dnešní mladá generace vyrůstá v době, kdy tvoří technologie součást každodenního života. Již od útlého věku jsou v kontaktu s internetem, dotykovými telefony a notebooky. Právě tato generace může do světa IT vnést svěží nápady i nový způsob myšlení.
Téměř tři čtvrtiny Němců si myslí, že Německo by mělo více investovat do evropské bezpečnosti. Zároveň jich je ale 65 procent proti tomu, aby jejich země převzala v obraně Evropy vedoucí roli. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nadace Körber-Stiftung. Němců se na názor ptala poté, co v USA zvítězil v prezidentských volbách republikán Donald Trump a v Německu se rozpadla koaliční vláda. Ve srovnání s podobným loňským průzkumem klesla podpora další vojenské pomoci Ukrajině.
Bitcoin se blíží hranici 90 tisíc dolarů. Od 5. listopadu, kdy byl Donald Trump znovuzvolen americkým prezidentem, už se cena této největší kryptoměny zvýšila zhruba o 32 procent. Hodnota celého kryptoměnového trhu pak přesáhla maximum z časů pandemie covidu-19. Obchodníci sázejí na růst díky přátelštějšímu naladění nové americké administrativy k tomuto odvětví.
Za máslo si lidé v říjnových slevách meziročně připlatili 43 procent. Kilogram stál průměrně 207,60 koruny, což v přepočtu na běžnou kostku o 250 gramech činilo zhruba 52 korun. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců v ČR od společnosti Česká distribuční. Cena se podle ní výrazněji zvedla také za balení deseti vajec, a to ve srovnání s loňskem o 14 procent na v průměru 30,23 koruny.
Budoucí český eurokomisař Josef Síkela už má nyní plán, jak využije 300 miliardový balíček eur, který bude mít ve své funkci k dispozici pro oblast mezinárodního partnerství. Zeptali jsme se ho, kam a na co půjde největší část peněz z jeho agendy v Evropské komisi.
Zkrachovalá kryptoměnová burza FTX zažalovala konkurenční společnost Binance. Snaží se tak získat zpět skoro 1,8 miliardy dolarů (zhruba 43 miliard korun). FTX tvrdí, že její zakladatel a bývalý šéf Sam Bankman-Fried tyto peníze v roce 2022 podvodně převedl na firmu Binance a její vedoucí představitele. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.
V jihoevropských zemích sice v těchto dnech na rozdíl od západní Evropy nepadají teplotní rekordy, i ve Španělsku či Itálii se však lidé potýkají s velkými vedry. Meteorologové navíc varují, že po víkendu by mohla Španělsko, kde během několika dní kvůli horku zemřelo přes 2️⃣0️⃣0️⃣ lidí, zasáhnout vlna extrémních veder.
Pražská burza po dvou týdnech růstu 📉 oslabila. Index PX klesl nepatrně o 0,11 procenta na 2561,1 bodu. Nejlépe se dařilo akciím společnosti ČEZ, nejvýrazněji ztrácela zbrojovka CSG. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Předchozí týden index PX vzrostl o 0,01 procenta.
V Německu naměřili 📈 nejvyšší teplotu pro měsíc červen. Ve městě Saarbrücken rtuť teploměru vystoupila na 40,9 stupně, sdělila meteorologická služba DWD agentuře AFP. Přes 40 stupňů naměřilo celkem pět stanic. Předchozí červnový rekord činil 39,6 stupně.
Aktiva pod správou fondu kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments v prvním čtvrtletí 2026 📈 stoupla o tři miliardy korun na 206 miliard korun. Akcie fondu v korunách se za 12 měsíců zhodnotily o 12,15 procenta a v eurech o 10,81 procenta.
Jižní Korea představila plán na pořízení 2️⃣0️⃣ tisíc vojenských bezpilotních letounů, kterými chce odvrátit hrozby ze Severní Koreje. Soul při tom bude vycházet ze zkušeností získaných z válek na Ukrajině a na Blízkém východě, uvedla agentura AFP. Obě Koreje jsou de facto stále ve válce, protože jejich tříletý konflikt skončil v roce 1953 příměřím, nikoliv mírovou smlouvou.
Výsledky vyšetřování rozsáhlého výpadku elektřiny z loňského července ukazuje potřebu investic do 📈 posílení tuzemské soustavy. K vyšší odolnosti by mělo pomoci i rychle zavedení opatření, které experti při vyšetřování doporučili. Vyplývá to z komentářů Svazu energetiky a analytiků.
Středeční zemětřesení připravila ve Venezuele o život 5️⃣8️⃣9️⃣ lidí, zraněných jsou skoro 3000, uvedla prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Počet mrtvých se ve srovnání s předchozí bilancí více než zdvojnásobil. Pátrací a záchranné akce v zemi pokračují.
Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), když ho zařadilo do 📜 zprávy o extremismu za rok 2022. Dnes o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Omluvu hnutí ale nepřiznal. Dnešní rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Městskému soudu v Praze.
Usnadnit výměnu státních úředníků a pravidla jejich zaměstnávání přiblížit zákoníku práce má zákon, který dnes Sněmovna 👍 schválila hlasy vládních poslanců. Koalice ANO, SPD a Motoristů chce touto normou nahradit od letošního listopadu zákon o státní službě.
Žalobce Nejvyššího státního zastupitelství ❌ zamítl stížnosti exministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve ODS), jeho někdejšího náměstka Radomíra Daňhela a advokáta Kárima Titze proti usnesení o zahájení trestního stíhání v tzv. bitcoinové kauze. Podle něj jsou stížnosti nedůvodné, informoval první náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Kasal.