Shell kvůli odchodu z Ruska v reakci na napadení Ukrajiny odepíše čtyři až pět miliard dolarů (téměř 90 až 112 miliard korun), prozradilo vedení britsko-nizozemské ropné a plynárenské společnosti. Částka je vyšší, než firma odhadovala dříve. Podle serveru CNBC oznámení nabízí první pohled na potenciální finanční dopady odchodu z Ruska na západní ropné společnosti.Číst více
Průmyslová výroba v Německu vzrostla v únoru ve srovnání s předchozím měsícem o 0,2 procenta. Tempo růstu tak prudce zpomalilo z lednových revidovaných 1,4 procenta. Výrobu nadále brzdí výpadky v dodávkách, které zhoršují plnění objednávek. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad.
Berkshire Hathaway koupila téměř 121 milionů akcií výrobce osobních počítačů a tiskáren HP, a získala v něm tak podíl 11,4 procenta. Vyplývá to z oznámení pro Americkou komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Nákup je další ze série velkých investic firmy ovládané miliardářem Warrenem Buffettem. Akcie HP po středečním závěru v reakci na oznámení posílily o 9,9 procenta.
Číst více
Jihokorejské společnosti Samsung Electronics vzrostl v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů provozní zisk o 50 procent na 14,1 bilionu wonů (259 miliard korun), což je nejvyšší údaj za první čtvrtletí od roku 2018. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky vysoké poptávce po čipech. Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů a chytrých telefonů.
Náchodský pivovar Primátor letos plánuje zvýšení výstavu asi o čtyři procenta na více než 120 tisíc hektolitrů z loňských necelých 116 tisíc hektolitrů. Větší odbyt čeká u plechovkového piva, v dodávkách sudového piva do českých restaurací a přes výpadek ruského trhu také v exportu, řekl ředitel pivovaru Petr Kaluža. Primátor se profiluje jako výrobce speciálních piv, která tvoří téměř 40 procent jeho výstavu.
Pracovní skupina ministerstva průmyslu a obchodu se bude zabývat technickými řešeními zásobování České republiky zemním plynem pro případ, že by do Evropy přestal proudit plyn z Ruska. Jde o druhé jednání skupiny, která byla založena za účelem řešit dopady války na Ukrajině na český průmysl. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) se v Evropské unii řeší společné nákupy plynu. "My jsme v tuto chvíli nejblíže tomu, abychom sem dostali norský plyn přes plynovod NETRA. Byl by v optimálním případě schopen pokrýt zhruba něco mezi čtvrtinou až třetinou potřeby ČR v zimní topné sezoně," uvedl Síkela.
Americké akcie oslabily, prudce pokleslo zejména technologické odvětví. Americká centrální banka (Fed) zvažuje snižování objemu dluhopisů ve svém držení o maximálně 95 miliard dolarů (2,1 bilionu korun) za měsíc, vyplývá ze zápisu březnového zasedání. Dow Jonesův index klesl o 0,42 procenta a uzavřel obchodování na 34 496,51 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl o 2,22 procenta na 13 888,82 bodu.
Evropské akcie dnes výrazně oslabily. Přispěly k tomu obavy z agresivnějšího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, jež by mohly narušit hospodářský růst, a z dalších sankcí proti Rusku, které přispívají k inflaci. Panevropský index STOXX 600 odepsal 1,5 procenta na 455,97 bodu. Výrazně oslaboval technologický segment a odvětví cestovního ruchu.
Dolní komora ruského parlamentu schválila návrh zákona o stažení akcií ruských firem ve formě depozitních poukázek (ADR) ze zahraničních akciových burz. Podle návrhu zákona firmy registrované v Rusku, které nabídly na zahraničních trzích ADR, se stáhnou ze zahraničí a jejich ADR budou přeměny na akcie obchodované v Rusku, napsala agentura Reuters. Několik velkých ruských společností je kótováno v zahraničí, což pro ně bylo vždy otázkou prestiže. Od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajině, však západní burzy zastavily obchodování s ruskými cennými papíry.
Řecko umožní prodloužení provozu svých uhelných elektráren a navýšení těžby hnědého uhlí. Oznámil to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Podle něj se jedná o dočasné opatření, které reaguje na situaci v energetice, již ovlivňuje konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku. Řecko ale podle premiéra nadále počítá s naplněním svých klimatických závazků, uvedl deník Kathimerini. Mitsotakis uvedl, že uhelné elektrárny budou smět v zemi fungovat až do roku 2028. Podle původních plánů dvě elektrárny měly přestat fungovat do roku 2023 a jedno modernější zařízení do roku 2025.