Reklama

V ČNB se vylíhli jestřábi

Tomáš Kudela, SAB Finance
SAB Finance/užito se svolením
Tomáš Kudela

Připuštění růstu sazeb znamená, že koruna bude volatilnější.

Reklama

Včerejší zasedání bankovní rady ČNB přineslo výrazný posun v rétorice. Hlavním momentem byla změna poměru hlasujících, kdy ze standardního poměru 5:2 a potom 6:1 pro ponechání sazeb hlasovali čtyři členové rady pro ponechání sazeb, tři naopak hlasovali pro zvýšení o 25 bodů. To znamená, že hlasování bylo hodně těsné a od hiku jsme nebyli daleko. 

Guvernér Aleš Michl navíc nebudil dojem, že se mu nechce zvedat sazby. Úvahy o tom, jestli to myslí s utahováním opravdu vážně utnul prohlášením, že část bankovní rady zvažovala zvýšení dokonce o 50 bodů. Snižování sazeb pak opět nebylo na pořadu dne.  

Jako hlavní spouštěč pro zvýšení sazeb označila ČNB schodek rozpočtu. Vládu a její liknavý postup při konsolidací státních financí označil guvernér jako hlavního viníka současné vysoké inflace a pohrozil, že pokud vláda nebude jednat, bude muset ČNB utáhnout podmínky za ni. Na červnovém zasedání bude zřejmě hodně živo a koruna může začít obchodovat prohlášení vlády ohledně konsolidace schodku státního rozpočtu.  

Pro korunu to znamená novou kvalitu, a i když reakce na Michlův výstup není zatím velká, trhy budou muset počítat s tím, že se můžeme dostat na vyšší sazby a posléze se déle vracet na standardnější hodnoty. 

Koruna tak může prodejním tlakům vzdorovat déle a úspěšněji, než trh očekával před zasedáním. Zároveň ale při nezvýšení sazeb hrozí i výrazné výkyvy opačným směrem, kvůli zklamaným spekulantům. Takový vývoj pak bude živit volatilitu, která bude firmy dále motivovat k hledání cesty, jak se proti výkyvům kurzů zajistit.  

Aleš Michl, guvernér ČNB

Stanislav Šulc: Mezi ČNB a vládou se rozhořel sympatický spor "Kdo za to může?"

Za inflaci může vláda, prohlásil razantně guvernér České národní banky Aleš Michl. Za inflaci je plně odpovědná Česká národní banka a její měnová politika, kontroval neméně ostře premiér Petr Fiala. Rozhořel se nám tu spor, který země dlouho neviděla. A je to dobře. O podstatě tuzemské inflace je totiž potřeba mluvit čím dál víc.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Guvernér ČNB Michl viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, neboť ta hospodaří s historicky rekordním schodkem

Lukáš Kovanda: Guvernér ČNB Michl viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, neboť ta hospodaří s historicky rekordním schodkem

Guvernér ČNB Michl viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, neboť ta hospodaří s historicky rekordním schodkem. Obava ČNB z přetrvávající vysoké inflace houstne, poprvé po letech končí hlasování její bankovní rady nejtěsnějším možným výsledkem, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Reklama

Související

Premiér Petr Fiala a guvernér ČNB Aleš Michl

Lukáš Kovanda: Vláda uvěřila bludu, že pokud lidem hned nezvýší daně, Česko zbankrotuje

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme