Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Firma stíhaného Janaty uznala insolvenci

Ondřej Janata
Tomáš Novák týdeník HROT
 Hrot

Společnost Growing Way každým dnem skončí v insolvenci, k návrhu věřitelů se totiž přidala sama firma. Rozhodnutí soudu je již pouze formalitou. Případ se tím rozjede.

Reklama

Zástupci společnosti Growing Way mladého brokera Ondřeje Janaty, kterého policie viní z miliardového investičního letadla, se poprvé vyjádřili k insolvenčnímu návrhu, který na firmu už začátkem listopadu podala skupina věřitelů zastupovaných advokátem Michalem Žižlavským. Ten do dnešního dne do řízení přihlásil přes třicet věřitelů. Celkem jich údajně zastupuje přes 200.

peníze

V kauze fondu Growing Way se rýsuje řešení mimosoudní cestou

Advokátní kancelář KLB Legal, která zastupuje klienty v kauze fondu Growing Way, podala první návrh k finančnímu arbitrovi a na jednání s ČNB proti finančnímu zprostředkovateli SAB servis. Důvodem je údajné protiprávní jednání jeho finančního poradce a nabízení služeb fondu z jeho strany. V této první kauze je uplatňován nárok na náhradu škody ve výši pět milionů korun, který odpovídá celému vkladu investora. Jednatel Growing Way, miliardář Ondřej Janata, je obviněn z podvodu se škodou 1,5 miliardy korun, samotný fond nyní čelí insolvenčnímu řízení. SAB servis pochybení odmítá.

Přečíst článek

Janata a jeho právníci nicméně propásli soudem nařízenou lhůtu na vyjádření a na zveřejnění seznamu majetku a závazků.

„Vzhledem k tomu, že orgány činné v trestním řízení realizovaly zajišťovací úkony dle příslušných ustanovení trestního řádu, není dlužník v současné době schopen poskytnout soudu v jím stanovené lhůtě požadované seznamy s doložkou správnosti a úplnosti, neboť tyto informace objektivně nemůže porovnat s relevantními podklady,“ stojí v prohlášení jeho firmy. Dále v něm potvrzuje, že se nachází v insolvenci, a souhlasí, aby o úpadku soud rozhodl na základě listinných důkazů bez soudního jednání. Za paralyzaci společnosti a její ekonomický pád prý mohou zejména kroky policie, uvedla také firma v dosud prvním zveřejněném vyjádření.

Dům od architektů ze studia SENAA

Milionáři v Česku se nejvíce obávají inflace. Investují do realit

Více než polovina českých a slovenských dolarových milionářů považuje za největší hrozbu pro udržení a růst svého bohatství v nadcházejících dvanácti měsících inflaci. Vyplývá to z průzkumu J&T Banka Wealth Report 2021 mezi třemi stovkami movitých respondentů. Téměř všichni pak očekávají, že se inflace bude pohybovat nad dlouhodobým inflačním cílem centrálních bank, který v tuzemsku činí dvě procenta. Každý dvanáctý milionář dokonce očekává inflaci kolem deseti procent. Jednoznačnou obranou podle nich jsou investice.

Přečíst článek

„Považuje se to za insolvenční návrh dlužníka, o kterém má soud rozhodnout nejpozději do patnácti dní. Leda že by měl za to, že to není řádný návrh. Považuji za pravděpodobné, že insolvenční řízení teď dostane dynamiku, soud asi ještě před Vánocemi rozhodne o úpadku, čímž začne běžet propadná lhůta pro přihlášky pohledávek. Kdo s tím nepočítal a upínal se na jiné varianty řešení, může mít při větším objemu věřitelů plné ruce práce,“ říká k tomu Žižlavský a poukazuje přitom na další věřitelské tábory, které se zatím vydávají jiným směrem než insolvenčním řízením.

Advokátní kancelář KLB Legal například zastupuje desítky klientů a své naděje směruje k finančnímu arbitrovi a náhradu škody chce vymáhat zejména od investičních zprostředkovatelů. Nejvíce poškozených věřitelů doposud soustředil slezský právník Radim Kubica, který zastupuje na 1200 klientů s celkovými pohledávkami půl miliardy korun. Kubica zase sází zejména na samotné trestní řízení.

„Domníváme se, že uplatňování nároků prostřednictvím trestního řízení může být nejrychlejší cestou, jak dostat peníze či alespoň jejich část zpět. Navíc v trestním případu koná policie a státní zastupitelství, například v insolvenci musí být aktivní zejména poškozený, tedy věřitel. Administrativa, správce, to všechno stojí peníze, které v konečném důsledku zaplatí opět poškození,“ uvedl pro týdeník Hrot minulý týden Kubica, ačkoli sám je také insolvenčním správcem. Bez ohledu na další právní linie případu teď příběh čeká nová dynamika, kdy se o své peníze budou muset přihlásit všichni věřitelé. Těch má být údajně přes čtyři tisíce, čímž se celá kauza řadí mezi největší investiční krachy od devadesátých let.

Více čtete v týdeníku Hrot

Evergrande

Fitch: Čínští developeři Evergrande a Kaisa jsou v částečné platební neschopnosti

Agentura Fitch snížila rating čínských developerských společností China Evergrande Group a Kaisa Group, označila je za podniky v částečné platební neschopnosti, píší světové agentury.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Miliardář Andrej Babiš

Francouzský soud zkoumá Babišův nákup vil ve Francii kvůli podezření z praní špinavých peněz

Přečíst článek
Bývalý majitel řetězce Pepco má hroší kůži. Otevřel si důl s diamanty

Bývalý majitel řetězce Pepco má hroší kůži. Vrací se s diamanty

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme