Reklama

Joe Biden vyhlásil nulovou toleranci monopolům

Americký prezident Joe Biden rozšířil seznam čínských firem, s nimiž Američané nesmí obchodovat.
Lisa Ferdinando / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

„Kapitalismus bez soutěže není kapitalismus, je to vykořisťování,” prohlásil americký prezident při podpisu nového zákona.

Reklama

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon na podporu větší konkurenceschopnosti americké ekonomiky. Vyzval úřady, aby zasahovaly proti nekalým praktikám v oblastech od zemědělství přes léky až po pracovní trh. Po zavedení zákona by se Američanům například měly snížit náklady na internet, vrátit poplatky za zpožděné kufry při létání nebo snížit ceny některých léků na předpis.

Zákon podle Bidena zavazuje federální vládu, aby plně a důrazně vymáhala antimonopolní zákony. „Už žádná tolerance ke zneužívání monopolů. Žádné fúze, které vedou k masivnímu propouštění, vyšším cenám a menším možnostem pro pracující stejně jako pro spotřebitele,“ pokračoval prezident při slavnostním podpisu v Bílém domě. „Dovolte mi, abych to řekl jasně - kapitalismus bez soutěže není kapitalismus, je to vykořisťování,“ dodal.

Bílý dům se odvolává na výzkum American Economic Liberties Project, což je vlivná nezisková organizace se sídlem ve Washingtonu. Její výzkum odhaduje, že nižší mzdy způsobené nedostatkem konkurence stojí průměrnou americkou domácnost 5000 dolarů (108 tisíc korun) ročně. Agentura Reuters uvedla, že prezidentova iniciativa nepochybně vyvolá řadu sporů v odvětvích, kterých se změny dotknou.

Švýcarské hodinky jsou novodobou investicí.

Švýcarské hodinky se vracejí. Jejich prodej opět roste

Nástup chytrých zařízení a pandemie mohly zasadit definitivní ránu švýcarské vysoké hodinařině. Realita je však jiná. S novými statistikami prodejů skutečně drahých hodinek se ukazuje, že top značky se vracejí a mají možnost se během pouhých čtyř let vrátit k předpandemickým prodejům. Jak je to možné? Budou se muset změnit. A to pořádně.

Přečíst článek

Reklama

Související

Bývalý americký prezident Donald Trump

Stanislav Šulc: Oč se nyní hraje v Americe? O úspěch ukrajinské armády i Trumpův návrat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme