Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Čeští draci v Tichomoří osiřeli. Kasino a hotel, které zdobí, jsou v konkursu

 nst
nst

Vybavení nedostavěného hotelu s kasinem Imperial Palace na malém tichomořském ostrově Saipan se draží. V aukci se již prodaly hrací automaty, nábytek a další vybavení. Nyní se předmětem dražby mohou stát i obří draci, které vyrobila a instalovala česká společnost Lasvit. Technologickým a designovým drakům, z nichž každý měří třicet metrů a vznášejí se ve vstupní hale komplexu, se přezdívá Největší klenoty světa.

Reklama

Zavřený hotel s kasinem Imperial Palace nyní hyzdí část pobřeží ostrůvku. Konec megalomanského projektu hongkongské akciové společnosti Imperial Pacific (IPI) způsobila pandemie covid-19, obvinění z otrocké práce dělníků a podvodné účetnictví.

IPI navíc dluží zhruba 20 milionů dolarů věřitelům a ještě více americké komisi pro udělování licencí pro hazardní hry. Za korupci jsou navíc stíháni vysocí úředníci z ostrova, kteří umožnili projekt resortu s kasinem a gigantickým hotelem s dvěma tisíci pokojů prosadit.

Dračí lustry osiřely

„Komplex je odpojený od elektřiny a rychle chátrá. Svůj podíl zde hraje i vlhké počasí, které rozestavěnému komplexu rovněž neprospívá. Herní sály jsou prázdné a rozvody elektřiny vytrhané. Jedinou okázalost v obřím projektu již představují pouze dva nádherní draci, kteří jsou speciálně ukotvení pod stropem vstupní haly," uvedli manželé Zemekovi, kteří letos Saipan navštívili a měli možnost si budovy krátce prohlédnout.

Praktikami společnosti IPI se na ostrově zabývá reportér Muhammad Cohen. Ten ságu saipanského kasina popisuje od roku 2014, kdy se začalo o projektu hovořit. Cohen pro server Marianas Variety uvedl, že v aukcích již bylo prodáno herní vybavení a nábytek, ale získané peníze zdaleka nevyrovnaly dlužné částky. Zbývající aukční nabídka zahrnuje 300 hracích automatů, technologii pro uzavřený televizní okruh a možná i dva dračí lustry, uvedl.

Na dvojici obřích draků, kteří tvoří dominantu stavby, pracovali technici novoborské společnosti Lasvit tři roky a v roce 2020 impozantní dílo dokončili.

Každý ze dvou dvacetitunových draků, kteří se perou o perlu, měří 32 metrů. Jejich těla jsou složená z tisíců šupin a září na nich 2,5 milionu křišťálů. Zakázka měla hodnotu 250 milionů korun. „O problémech investora víme, ale tím, že nám zakázku zaplatil, tak naše spolupráce skončila. S problémy IPI nemáme vůbec nic společného,“ řekl k situaci Leon Jakimič, zakladatel společnosti Lasvit.

Designér Jan Plecháč

Luxus pro všechny? Sklárny Moser se spojily s předním designérem

Sklárny Moser se spojily s designérem Janem Plecháčem. Držitel několika prestižních designérských ocenění, který se prosadil i v zahraniční konkurenci, se stal jejich kreativním ředitelem.

Přečíst článek

Martin Wichterle, podnikatel

No name výroba v Číně už nikoho moc nezajímá, říká podnikatel Wichterle

Logo českého designu je možné postavit na tom, že v Česku designové produkty také vyrábíme a vyvíjíme. Podnikatel Martin Wichterle, který kromě strojírenské firmy Wikov vlastní sklárny Bomma a Rückl, v rozhovoru pro magazín Moderní ekonomická diplomacie zdůrazňuje, že „česká laboratoř designu je skutečně unikátní“.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Češi loni prosázeli v hazardu skoro 760 miliard

V Česku se chystají úpravy v oblasti hazardu. Začíná hra o miliardy kolem zdanění

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme