Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

komentář Jana Bureše - informace o tématu

Škoda Auto, ilustrační foto

Jan Bureš: Propouští průmysl, nabírá stavebnictví a služby, mzdy dál svižně rostou

Nezaměstnanost sice v květnu lehce poklesla z 4,3 procenta na 4,2 procenta, to však nic nemění na tom, že k lehkému ochlazování na českém pracovním trhu v posledních kvartálech dochází. Míra registrované nezaměstnanosti na jaře klesá kvůli sezónnosti, ale je o aktuálně 0,6 procentního bodu vyšší než před rokem. Současně s tím roste počet i podíl dlouhodobě nezaměstnaných, kteří práci nemají déle než 24 měsíců.

Přečíst článek

Jan Bureš: Pro jestřáby z ČNB nemusí být vládní konsolidační balík dost dobrý

Přečíst článek

Jan Bureš: Tři důvody, proč dnes ČNB opět razantně zvýší sazby. Základní úrok až na sedm procent

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Inflace, ilustrační foto

Jan Bureš: Vrchol inflace teprve přijde. Může být až kolem 15 procent

Česká inflace láme nové rekordy. Spotřebitelské ceny rostly v březnu o 12,7 % meziročně, což je 2,9procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky (a 0,4procentního bodu nad naším odhadem), a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol.

Přečíst článek

News box

S údery na Írán nesouhlasí 43 procent Američanů, 27 procent jim vyjádřilo v průzkumu agentury Ipsos podporu, píše Reuters. Skoro 30 procent nehodnotí.

Číst více

Izraelská armáda v důsledku pokračující války s Íránem mobilizovala 100 tisíc 🪖🪖🪖záložních vojáků. Podle serveru Times of Israel (ToI) tito vojáci posílí 50 tisíc příslušníků aktivních záloh, kteří už jsou nyní ve službě.

Americký prezident Donald Trump souhlasí s🕊️🕊️🕊️ jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dvou dnů. Podle agentury Reuters to Trump řekl v rozhovoru, který zveřejnil časopis Atlantic. V jiném rozhovoru Trump řekl, že americké a izraelské údery zabily 48 vysokých íránských představitelů.
Čeští turisté, kteří cestují na Blízký východ nebo už v oblasti jsou, by měli řešit prodloužení cestovních pojištění a kompenzace s cestovními kancelářemi. Řešení konkrétních situací pak záleží na podmínkách samotných pojišťoven. Uvedl to mluvčí České asociace pojišťoven Tomáš Pavlík. Například cestovní pojištění všech dotčených klientů automaticky prodlužuje až do návratu domů pojišťovna Uniqa.
Přední 🚢🚢🚢lodní dopravci utlumují kvůli konfliktu na Blízkém východě svůj provoz v Perském zálivu, Rudém moři a Hormuzském průlivu. Švýcarská společnost MSC uvedla, že svým lodím v oblasti Perského zálivu nařídila, aby zastavily plavbu a uchýlily se do bezpečných oblastí. Další lodní přepravce, dánská společnost Maersk, uvedla, že odklonila své lodě na dvou významných trasách z Rudého moře a pozastavila plavbu v Hormuzském průlivu. Číst více
Írán bude podle prezidenta Masúda Pezeškjána pokračovat v tvrdých úderech a ničit vojenské základny nepřátel. Pezeškján to podle serveru Al-Džazíra řekl ve videoposelství odvysílaném v íránské televizi, v němž také mluvil o mučednictví nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího, který v sobotu zemřel při americko-izraelských útocích.  Číst více
Při leteckém útoku na Teherán byl ☠️☠️☠️zabit bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, napsala dnes agentura DPA s odvoláním íránskou polooficiální agenturu ILNA. Ahmadínežád, který v minulosti mimo jiné popíral holokaust a předpovídal brzké zničení Izraele, byl prezidentem blízkovýchodní země v letech 2005 až 2013. Číst více
Ministerstvo obrany řízené Jaromírem Zůnou (za SPD) nedoporučilo 🪖🪖🪖náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi účast v nedělním diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Důvodem měla být četnost Řehkova vystupování v médiích, sdělil divákům Moravec. Řehka měsíc potvrzenou účast nakonec zrušil. Nahradil ho poradce pro národní bezpečnost Hynek Kmoníček.
Velká část českých domácností nerozumí svým fakturám ⚡⚡⚡za energie. Největší nejasnosti jsou kolem struktury ceny energií, problémy mají lidé také s vypočítáním přeplatků či nedoplatků ze zaplacených záloh. I proto velká část domácností po obdržení vyúčtování nedělá žádné další kroky k úpravě svých plateb. Vyplývá to z průzkumu výzkumné agentury Ipsos pro energetickou společnost epet.
Budoucnost Íránu je nejistá, ale nyní se✨✨✨ otevírá cesta pro nový režim, ve kterém by občané mohli mít více svobody, řekla šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. Podle ní je smrt ajatolláha Alího Chameneího zásadním momentem v íránské historii. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na síti X napsala, že hovořila s jordánským králem Abdalláhem a že EU po íránských útocích vyjadřuje Jordánsku solidaritu. Číst více
Doporučujeme