Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

daně z příjmu - informace o tématu

Lukáš Kovanda: Nová vláda chce nižší daně i vyšší důchody. Nenasekat u toho další dluhy bude výzva

Ekonomické body programového prohlášení vlády ANO, SPD a Motoristů dávají z velké části smysl. Otázkou však je, zda se podaří deficit veřejných financí udržet „bezpečně pod úrovní 3 % HDP”, které formující se kabinet v prohlášení rovněž deklaruje.

Přečíst článek
Investice a daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Na přihlášení do systému paušální daně zbývá 14 dní. Komu se vyplatí?

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Bankovka v hodnotě 2000 korun

České prvenství. Země má nejvyšší daň z příjmu právnických osob v rámci států V4

Česko má nejvyšší daň z příjmu právnických osob ze zemí visegradské skupiny (V4), její letošní zvýšení z 19 na 21 procent tuto pozici potvrdilo.

Přečíst článek
Investice a daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Nejčastější chyby v elektronickém daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Nejbližší termín podání daňového přiznání, který se týká velkého počtu daňových poplatníků je už 2. května 2024. Do tohoto data musí podat daňové přiznání za rok 2023 povinně elektronicky všichni živnostníci a OSVČ. Finanční správa očekává, že letos počet elektronických podání překročí 70procentní hranici z 2,9 milionu daňových přiznání. Upozorňujeme proto na nejčastější chyby, které lidi u elektronického podání dělají.

Přečíst článek
Daňové přiznání

Daně v digitální éře měly být snadné. Pro Slováky a další cizince to ale neplatí

Podat daňové přiznání i přehledy musí nejen české OSVČ, ale i cizinci, kteří zde dlouhodobě působí. S digitalizací celého procesu ale na povrch vyplynula pro cizince komplikace s přihlašováním a zjišťováním stavu osobních daňových účtů i účtů u sociální správy. Podle úřadů chyba neexistuje, podle daňových expertů i samotných zahraničních daňových poplatníků však stále trvá. Dá se to vyřešit, ale zpravidla ne zadarmo.

Přečíst článek
kancelář (ilustrační foto)

Přehledně: Jak se změní práce na dohodu v roce 2024

V roce 2024 se opět změní podmínky pro pracovníky zaměstnané na dohodu. Upravuje je jak část vládního konsolidačního balíčku, tak novela zákoníku práce. Obě změny mají ve svém důsledku přiblížit dohodáře ke klasickým zaměstnancům. Za jakých podmínek bude vznikat u DPP i DPČ nárok na placenou dovolenou a které zaměstnance na DPP čeká placení pojistného, přibližují Monika Lodrová a Adam Hussein z poradenské společnosti BDO. 

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

News box

Vítěz parlamentních voleb v Maďarsku Péter Magyar 👍 přislíbil najít způsob, jak vydat Polsku dva stíhané opoziční politiky, kterým Budapešť už dříve udělila azyl - pokud ovšem ještě jsou v Maďarsku. Maďarsko nebude útočištěm pro mezinárodně hledané zločince, prohlásil Magyar podle agentury Reuters. Zopakoval také, že jeho první zahraniční cesta povede do Polska.
Snahy o ukončení války na Blízkém východě stále 🤝 pokračují, přestože mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem selhaly, uvedl dnes podle tiskových agentur pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. V sobotu a v neděli se v Islámábádu uskutečnilo první kolo jednání o urovnání konfliktu, který byl minulý týden ve středu pozastaven dohodou o dvoutýdenním příměří. Klid zbraní podle Šarífa stále platí.
Maďarské parlamentní volby byly svobodné, ale  nikoli spravedlivé. Uvedli to dnes podle agentury APA pozorovatelé Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Organizace a průběh hlasování byly profesionální a kandidáti mohli svobodně vést předvolební kampaň, ovšem vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána byla jasně zvýhodněna, uvedli pozorovatelé na tiskové konferenci.
Pozastavíme vysílání zpráv ve veřejnoprávních médiích, dokud nebude zajištěna jejich nestrannost, prohlásil dnes podle agentury Reuters 👨 Péter Magyar, jehož strana Tisza vyhrála nedělní parlamentní volby v Maďarsku.
Ukrajina je v ozbrojeném konfliktu s Ruskem obětí, prohlásil dnes podle agentury Reuters vítěz maďarských parlamentních voleb 👨 Péter Magyar. Uvedl zároveň, že bude chtít pragmatické vztahy s Moskvou. Dnešní vyjádření Kremlu k výsledkům maďarských voleb přivítal.
Věřitelé zkrachovalé společnosti Solek Holding SE  schválili reorganizační plán firmy. Počítá se vstupem investiční firmy ENPO Group, která nabídla 30 milionů korun. Částku by si měli primárně rozdělit nezajištění věřitelé. Rozhodla o tom schůze věřitelů. Solek Holding, který podniká v obnovitelných zdrojích energie, je v úpadku od loňska. Skupina dluží miliardy korun.
Péter Magyar, jehož strana Tisza přesvědčivě vyhrála nedělní parlamentní volby v Maďarsku, dnes znovu vyzval prezidenta Tamáse Sulyoka, aby  rezignoval. Prezident platí za spojence dosavadní vládnoucí strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tisza si v nedělních volbách zajistila v parlamentu dvoutřetinovou většinu potřebnou ke změně ústavy.
Americká investiční banka Goldman Sachs v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 18 procent na 5️⃣,4️⃣ miliardy dolarů (téměř 113 miliard korun). Oznámila to dnes ve své výsledkové zprávě. K růstu zisku přispěly dobré výsledky v obchodování s akciemi.
Složení delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře není pro vládu tématem, protože do jeho konání zbývají tři měsíce. Novinářům to po dnešním zasedání kabinetu řekl premiér 👴 Andrej Babiš (ANO). Otázku nechce podle něj vláda řešit do jednání ministrů zahraničních věcí a generálního tajemníka NATO Marka Rutteho 20. května ve Švédsku.
Maďaři se parlamentních volbách vyslovili pro naprostou změnu režimu, řekl dnes na tiskové konferenci šéf vítězné strany Tisza 👨 Péter Magyar. Zopakoval, že místo Maďarska je v Evropě a za jeden z prvních úkolů své úkolů označil dosáhnout rozmrazení přibližně 20 miliard eur (487,7 miliardy korun) z evropských peněz.
Doporučujeme