Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Neustoupíme, prohlásil britský ministr. Británie trvá na zákazu prodeje benzinových aut, ale uleví domácnostem

Neustoupíme, prohlásil britský ministr. Británie trvá na zákazu prodeje aut se spalovacím motorem.
publicdomainpictures.net
 ČTK

Británie se bude držet svého plánu a od roku 2030 zakáže prodej aut se spalovacím motorem, přehodnotí ale některé své cíle ohledně uhlíkové stopy obytných budov. V rozhovoru na stanici Times Radio to řekl britský ministr pro místní rozvoj Michael Gove. Vláda podle něj musí myslet na to, kolik její plány budou stát každého jednotlivce.

Reklama

„Žijeme v době, kdy životní náklady představují skutečný problém, a my nechceme lidi nutit, aby platili víc, než je nutné. Musíme k věci přistupovat s rozvahou. Pokud jde o pronajímatele v bytovém sektoru, zmírníme časový rámec pro povinné dosažení určité úrovně energetické náročnosti," řekl Gove.

Británii hrozí kvůli brexitu krach výroby elektromobilů, varuje třetí největší automobilka na světě

Británii hrozí kvůli brexitu krach výroby elektromobilů, varuje třetí největší automobilka na světě

Británii hrozí zavírání automobilových továren a zánik tisíců pracovních míst, pokud rychle nedojedná úpravu brexitové dohody. Uvedla to mezinárodní automobilová skupina Stellantis, která v Británii zaměstnává více než 5000 lidí.

Přečíst článek

O potřebě rozvážného přístupu hovořil Gove i v souvislosti s programem na instalaci 600 tisíc tepelných čerpadel v Británii do roku 2028, mimo jiné s podporou státních dotací pro domácnosti. Británie byla v roce 2022 z celé Evropy na posledním místě v žebříčku relativního počtu nainstalovaných čerpadel; na 1000 domácností jich v Británii přibylo 1,9, zatímco v Česku to bylo 12,9 a v prvním Finsku 69,36.

Cílem je snížit spotřebu plynu

Británie má naopak nejhustší síť plynových rozvodů z celé Evropy, což domácnosti podněcuje k tomu, aby plyn využívaly k vaření i topení. K topení plyn podle listu The Guardian používá 85 procent Britů. Zmenšení tohoto podílu je zásadní, pokud chce britská vláda naplnit své cíle uhlíkové neutrality do roku 2050, jelikož používání fosilních paliv v domácnostech tvoří v Británii více než pětinu uhlíkových emisí.

Reklama

Spotřeba plynu ve čtvrtletí byla nejnižší od začátku tisíciletí

Výzva šetřit zabrala. Spotřeba plynu ve čtvrtletí byla nejnižší od začátku tisíciletí

Češi pokračují v rekordních úsporách plynu, v prvním čtvrtletí letošního roku snížili spotřebu meziročně o 14,4 procenta. Celkem tak spotřebovali 2,52 milionu metrů krychlových plynu, což je nejméně od roku 2001, odkdy se vedou statistiky, uvedl Energetický regulační úřad (ERÚ).

Přečíst článek

Otázka klimatu se minulý týden projevila i v doplňovacích volbách, v nichž vládnoucí konzervativci přišli o dvě křesla v Dolní sněmovně. Třetí křeslo, za londýnský obvod Uxbridge and South Ruislip, si udrželi jen těsně. Nový konzervativní poslanec Steve Tuckwell po svém vítězství uvedl, že ve volbě rozhodly především kroky labouristického starosty Sadiqa Khana v rozšíření nízkoemisních zón v Londýně.

Konzervativní strana ale musí pracovat s klesající podporou mladých voličů v průzkumech, uvedla agentura Reuters. Mladí jsou frustrovaní z perspektivy nedostupného bydlení a vysokých nákladů na péči o dítě. Zájem o klima jakožto politické téma se mezi mladými Brity zvyšoval už před parlamentními volbami v roce 2019.

Zemní plyn

Cena zemního plynu v Evropě v prvním pololetí klesla o polovinu

Cena zemního plynu v Evropě v prvním pololetí klesla proti konci loňského roku na polovinu. S odvoláním na údaje londýnské burzy Intercontinental Exchange (ICE) a vlastní výpočty to uvedla ruská tisková agentura TASS. Ke zlevnění plynu podle ní přispělo teplé počasí, zaplněnost zásobníků a pokles poptávky v Evropské unii.

Přečíst článek

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme