Reklama

Nekorektní dvojka

Nekorektní dvojka

O politice i byznysu bez obalu. A také bez dnes všude přítomné politické korektnosti. Přesně tak se se svými hosty v podcastu Nekorektní dvojka o tématech, jež hýbou děním, baví bývalá novinářka a dnes developerka Marcela Fialková. Zve si takové hosty, kteří mají s tématem reálné zkušenosti z praxe ať již z České republiky nebo ze zahraničí a kteří na rozdíl třeba od politiků vědí, o co jde a jaká je ta cesta z problému ven.

Europoslanec Knotek v podcastu: Tlak na elektromobilitu nás vrhá do náruče Číny
podcast

Europoslanec Knotek v podcastu: Tlak na elektromobilitu nás vrhá do náruče Číny

Fit for 55 znamená, že do roku 2030, tedy za osm let, musí EU snížit emise uhlíku o 55 procent oproti roku 1990. Nyní jsme zhruba na 27 procentech a vloni díky růstu ekonomik po covidu emise opět narostly. Přesto ten cíl reálný může být. Otázkou ale je, kdo ho zaplatí a zda to nezvýší naši závislost na zemích, se kterými nesdílíme demokratické hodnoty, jako je Čína a Rusko. Ty totiž dnes primárně vlastní potřebné zdroje především těžkých kovů pro baterie nezbytné pro elektromobilitu nebo komunitní fotovoltaiku. V podcastu ředitelky strategie mezinárodního developera UDI Group Marcely Fialkové Nekorektní dvojka to řekl europoslanec Ondřej Knotek.
Přečíst článek
Europoslanec Knotek v podcastu: Infrastruktura v Čechách na green deal není připravená
podcast

Europoslanec Knotek v podcastu: Infrastruktura v Čechách na green deal není připravená

Elektromobilita, sama o sobě smysl má. Vadí mi ale, že ji v Evropě zavádíme ideologicky, za každou cenu. Jedna z největších chyb green dealu je, že počítá s masivní elektrifikací a zároveň předpokládá, že tu výrobu pokryjí obnovitelné zdroje. To je samozřejmě podle mě špatně, časem se to ukáže. V Čechách ta infrastruktura nebude připravena. Jakékoli masivní urychlení bude znamenat, že to někdo bude muset zaplatit na úkor jiných priorit, řekl v podcastu ředitelky strategie mezinárodního developera UDI Group Marcely Fialkové Nekorektní dvojka europoslanec Ondřej Knotek.
Přečíst článek
Europoslanec Knotek v podcastu: Škoda, že se neprosadila myšlenka na dvourychlostní Evropu
podcast

Europoslanec Knotek v podcastu: Škoda, že se neprosadila myšlenka na dvourychlostní Evropu

Míň Evropy, nebo víc Evropy? Je to spor. Bývalý šéf komise Juncker mluvil o dvourychlostní Evropě. Docházelo mu, že jsou rozdíly mezi východem a západem EU. Ten koncept ale bohužel neprosadil. Současná centralizace směrem do Bruselu vyhovuje hlavně Evropské komisi. Ta totiž v případě, kdy se europarlament nedohodne, přebírá rozhodování pomocí nižší legislativy tzv. delegovaných aktů. Čím dál tím víc se tak začíná chovat jako evropská vláda místo toho, aby to byl back office europarlamentu, řekl v podcastu ředitelky strategie mezinárodního developera UDI Group Marcely Fialkové Nekorektní dvojka europoslanec Ondřej Knotek.
Přečíst článek
Pavel Janeček v podcastu: Vláda zastropovala zcela špatně, bude nás to stát moc peněz
podcast

Pavel Janeček v podcastu: Vláda zastropovala zcela špatně, bude nás to stát moc peněz

Zastropování cen energií tak, jak ho zvolila vláda, je úplně blbě. Já jsem po řešení volal už někdy v prosinci loňského roku. Spolu s dalšími odborníky jsme to chápali jako dočasné opatření, abychom získali čas a vyřešili příčinu enormního růstu cen energií, který byl zřejmý dávno před zahájením války na Ukrajině. V podcastu Nekorektní dvojka Marcel Fialkové to řekl energetický odborník Pavel Janeček. A proč ceny energií rostou? No protože mohou. Tady není žádný limit. Ceny mohou růst do nekonečna. A to hlavně v ČR, protože ta jako jediná neměla žádný dlouhodobý kontrakt na dodávky zemního plynu. A jak víme, tak cena plynu determinuje ceny elektrické energie. Německo totiž definovalo svou energetiku jako přechod k nízkoemisním zdrojům na bázi obnovitelných zdrojů, jejichž bilanci zálohovali levným ruským plynem. A to je důvod proč plyn dávno před konfliktem na Ukrajině narostl do enormní výše.
Přečíst článek
Pavel Janeček v podcastu: Nenechme Evropu kecat do toho, jak bude vypadat náš energetický mix
podcast

Pavel Janeček v podcastu: Nenechme Evropu kecat do toho, jak bude vypadat náš energetický mix

Politici se zaklínají jednotným energetickým trhem Evropy, který ale neexistuje. My se chováme jako 17. spolková země Německa, ale fakt, že Německo má 20 procent výroby v obnovitelných zdrojích velmi negativně ovlivňuje konstrukci ceny elektřiny a Česká republika tím velmi trpí. V podcastu Nekorektní dvojka Marcely Fialkové to řekl energetický odborník Pavel Janeček. Podle něj by si Česká republika do vývoje a postupné přeměny svého energetického mixu neměla nechat mluvit Evropu. Český energetický mix je velmi uváženě vybudován a pokud chceme v budoucnu přistoupit k náhradě uhlí, pak určitě za jiný tvrdý zdroj, tedy za jádro.
Přečíst článek
Ceny energií rostou v důsledku green dealu, válka na Ukrajině to jen zhoršila
podcast

Ceny energií rostou v důsledku green dealu, válka na Ukrajině to jen zhoršila

Pod tlakem řešíme přeměnu celého energetického odvětví. Přitom nedostatek elektrické energie, který je pravou příčinou vysokých cen, vznikl mnohem dříve a není primárně důsledkem války na Ukrajině. V podcastu Nekorektní dvojka Marcely Fialkové to řekl energetický expert Pavel Janeček. Podle něho se ze závislosti na Rusku vrháme bezhlavě do jednostranné závislosti na USA. Problém ale je, že americký LNG plyn je již nyní minimálně pětkrát dražší. Zimní spotřeba plynu v ČR je od 50 při průměrné teplotě kolem nuly až po 100 milionů m3 plynu denně při nižších teplotách. Zásoby, které má stát na takovou spotřebu nebudou stačit. Poradíme si, zvládneme to, ale náklady budou enormní, dodal Janeček.
Přečíst článek
Adriana Krnáčová: Dozimetr byl válka gangů
podcast

Adriana Krnáčová: Dozimetr byl válka gangů

Velmi otevřenou knihu o tom, jak to v pražské politice chodí, napsala po odchodu z nejvyššího patra pražské politiky bývalá primátorka Adriana Krnáčová. O tom, že se v Praze v podstatě nic nezměnilo svědčí kauza Dozimetr, která aktuálně odkrývá zcela totožné praktiky, o kterých Adriana napsala už před třemi lety. Stejně otevřeně si s bývalou primátorkou o rozvoji a výstavbě v hlavním městě povídá v předvolebním speciálu podcastu Nekorektní dvojka developerka Marcela Fialková.
Přečíst článek
Adriana Krnáčová: Že se nepostavilo pokračování Blanky, je zásadní chyba.
podcast

Adriana Krnáčová: Že se nepostavilo pokračování Blanky, je zásadní chyba.

„To museli být debilové,“ tak nekorektně označila kdysi projektanty kabelů v dokončované stavbě tunelu Blanka tehdejší primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Jak se dívá na uplynulé čtyři roky a co čeká od nové politické garnitury v investicích do pražské dopravní sítě primátorka, která otevírala nejvýznamnější dopravní stavbu v Praze od revoluce? Dozvíte se v předvolebním speciálu podcastu Nekorektní dvojka Marcely Fialkové.
Přečíst článek
Adriana Krnáčová: Fragmentace Prahy do 57 městských částí je úlet
podcast

Adriana Krnáčová: Fragmentace Prahy do 57 městských částí je úlet

Koncem týdne nás čekají komunální volby. V těch pražských budeme volit víc než 1100 politiků do 57 městských částí. To je zřejmě nejvyšší počet v Evropě. Na jednoho voleného zastupitele v Praze připadá 1000 občanů, pro srovnání v obdobně velké Varšavě je to čtyřnásobek. O tom, jak uřídit abnormální množství politiků a jejich názorů a jak zvládnout roztříštěnou správu města rozloženou do neskutečných 57 městských částí se Marcela Fialková v předvolebním speciálu Nekorektní dvojky pobaví s bývalou primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou
Přečíst článek
Reklama

News box

O fotbalové  mistrovství světa v Kataru je u sázkařů velký zájem a během základních skupin, které končí, přesáhly sázky dvě miliardy korun. Někteří sázející si přišli i na více než dvoumiliónové výhry.  Číst více
Dolar 💲 po zprávě o vývoji amerického trhu práce výrazně posílil ke koši měn. Později americká měna zisky smazala a oslabuje. Největší ekonomika světa vytvořila v listopadu více pracovních míst, než se čekalo. Meziročně stoupla průměrná mzda.  Číst více
Velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu 🛢️ převáženou tankery. Oznámilo to české předsednictví EU. Klíčová ruská exportní surovina nebude moci prodávat za více než 60 dolarů (1390 korun) za barel.  Číst více
Krajský soud 👨‍⚖️ v Praze v nejbližších dnech stanoví termín návratu Davida Ratha do vězení. Uvedl mluvčí soudu Jiří Wažik. Z věznice, kde si odpykával sedmiletý trest za korupci, byl bývalý středočeský hejtman podmíněně propuštěn letos v lednu. 
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. 📉 Index PX klesl o 3,6 procenta na 1198,6 bodu. Nejrychleji rostly akcie Tatry Mountain Resorts (TMR). Nejvýraznější pokles vykázaly akcie Pilulky a Komerční banky.
Česká měna k euru na konci týdne stagnovala. Obchodování zakončila na úrovní čtvrtečního závěru na 24,39 koruny za euro. 💶 Vůči dolaru koruna oslabila ze čtvrtečního téměř půlročního nejsilnějšího závěru o dva haléře na 23,28 koruny za dolar. 💵Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
Pražská burza v závěru týdne dál oslabila, 📉  index PX klesl pošesté v řadě. Dnes se snížil o 1,29 procenta na 1198,62 bodu, níže byl naposledy před měsícem. 
 Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz, které vyvolal krach společnosti FTX, profitují konkurzní právníci, napsala agentura Reuters. Podle odborníků mohou velké advokátní kanceláře, které poskytují poradenství firmám v potížích, při dlouhotrvajícím bankrotu získat na právních poplatcích i přes 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy korun). 
Pěstitelé chmele 🍺 budou kvůli dlouhodobým smlouvám s obchodníky letošní úrodu prodávat za ceny, které nepokryjí jejich náklady. Řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. 
Americký konspirátor a majitel dezinformačního webu Infowars Alex Jones vyhlásil osobní bankrot. Soudy mu nařídily na pokutách a odškodném zaplatit téměř 1,5 miliardy dolarů 💲 (zhruba 35 miliard korun), napsala agentura AP.
Reklama
Reklama
Doporučujeme