news box
Ratingová agentura Fitch zhoršila svůj pohled na globální státní dluh kvůli obavám z celosvětového růstu nákladů na úvěry a nebezpečí přílivu nových případů platební neschopností. Fitch monitoruje více než 100 zemí. Rusko-ukrajinský konflikt podněcuje problémy, jako je vyšší inflace, narušení obchodu a slábnutí ekonomického výkonu. To vše nyní poškozuje podmínky pro poskytování úvěrů státům. „Rostoucí úrokové sazby zvyšují náklady na obsluhu státního dluhu," uvedl šéf oddělení státních ratingů agentury Fitch James McCormack. Agentura proto své hodnocení státního sektoru „zlepšující se" zhoršila na „neutrální".
Británie zvýší výdaje na obranu🛦🛦🛦 na 2,5 procenta HDP ze současných 2,12 procenta do konce desetiletí, oznámil premiér Boris Johnson. Zvýšení podle něj umožní Británii investovat do nástrojů boje ve vzduchu a přizpůsobit se „nebezpečnějšímu světu", napsal web stanice BBC. Británie minulý rok na obranu vydala 42,4 miliardy liber💷 (asi 1,22 bilionu korun). V roce 2021 byla jednou z osmi zemí Severoatlantické aliance, která splnila závazek, podle něhož mají členské státy vydávat na obranu 2️⃣ procenta HDP.
Evropské akcie mají za sebou nejhorší čtvrtletí📉 od začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie COVID-19. Kvůli obavám z globální recese ztratil panevropský akciový index STOXX Europe 600 ve druhém kvartálu téměř1️⃣1️⃣ procent. Špatně se vedlo především akciím těžařských společností, které za tři měsíce do konce června odepsaly přes 2️⃣0️⃣ procent. Dnes ztratil STOXX Europe 600 přes 1,5 procenta a uzavřel na 406,88 bodu. Od začátku roku index oslabil o více než 1️⃣6️⃣ procent. Chuť k nákupům brzdí prudký nárůst inflace, zpomalující čínská ekonomika a ruská invaze na Ukrajinu.
Přední ruský ekonom Vladimir Mau byl obviněn z podvodu „zvláště velkého rozsahu". Informovalo o tom ruské ministerstvo vnitra. Podle agentury Reuters je to šok pro ruskou akademickou a hospodářskou elitu. Dvaašedesátiletý ekonomický liberál má těsné vazby na nejvýznamnější politiky a je také členem představenstva ruského energetického gigantu Gazprom. Podle ministerstva vnitra byl obviněn ze zpronevěry prostředků Ruské prezidentské akademie národního hospodářství a veřejné správy, tedy institutu, v jehož čele stojí.
Ceny ropy🛢️ klesají kvůli nejistotě ohledně budoucnosti těžby skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem. Skupina na skončeném dvoudenním zasedání potvrdila dříve oznámené zvýšení těžby na srpen, ale nediskutovala o plánech na září. Kolem 17:30 středoevropského času cena severomořské ropy Brent klesala o 1,6 procenta na 114,41 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 3,7 procenta a obchodovala se za 105,71 dolaru za barel.
