Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

72: Co je to Syndrom podvodníka a proč vás může brzdit

Úspěšní lidé mohou trpět pocitem, že si svůj úspěch nezaslouží. Že jsou podvodníci. Že ostatní oklamali a dostali se na svou pozici neprávem. Trápí vás někdy podobné pocity? Jde o fenomén, který psychologové pojmenovali jako “Imposter syndrome”, tedy syndrom podvodníka. Vypadá nevinně, ale může vás brzdit ve vašem růstu. A může častokrát za úzkosti a deprese, kterými lidé trpí. Především na vedoucích pozicích. Jak “podvodníka” ve své hlavě odhalit a nepustit ho ke slovu?

3 klíčové informace: 


  • Každý třetí člověk na světě zažil pocity spojené se syndromem podvodníka
  • Kdo si nehlídá prvotní příznaky, může ze syndromu podvodníka sklouznout až k úzkostem a depresím 
  • Nebojte se o svých úspěších mluvit nahlas 

https://impostorsyndrome.com - webová adresa věnovaná Imposter syndromu. 

Partneři epizody: 


Nealkoholický drink Samurai Shot. Objednávejte s heslem "BUDUJ ZNAČKU" a získáváte slevu 10%. 

Organizace USA Sport & Study. Pomoc se získáním stipendií na prestižní americké školy pro nadané studenty.  
Zpět na všechny epizody

News box

Červnová meziroční inflace 2,9 procenta byla o 0,1 procentního bodu 📈 vyšší, než očekávala ve své prognóze Česká národní banka (ČNB). Zrychlení tempa růstu cen z květnových 2,4 procenta bylo podle centrální banky očekávané a nemělo by dál pokračovat. Cenový vývoj v české ekonomice ale zatím není plně stabilizovaný a vyžaduje přísné měnové podmínky, uvedl v komentáři k vývoji inflace ředitel sekce měnové ČNB Petr Sklenář.

Základem plánu pro obnovu Ukrajiny  musí být globální politická koalice, která spojí členské státy Evropské unie s demokratickými partnery, jako jsou Spojené státy, Británie, Kanada či Japonsko. O prioritách rekonstrukce, zajištění zdrojů a dodávek je nutné rozhodovat centralizovaně, obnova také musí být vedena soukromými investory. V projevu na mezinárodní konferenci v Římě to řekl český prezident Petr Pavel.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)  varuje před produkty, aplikacemi a dalšími řešeními od čínské společnosti DeepSeek. S daty podle NÚKIB nakládá způsobem, který může představovat bezpečnostní riziko. NÚKIB o tom dnes informoval na webu. Firma se zaměřuje na vývoj umělé inteligence (AI), zejména velkých jazykových modelů.

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Při incidentu podle něj ❌ neunikly osobní údaje občanů ani tajné informace státu. Netýká se ani systémů policie a hasičů, ani klíčových registrů státu. Ministr vnitra neupřesnil, jaké informace byly v systému spravovány. 

Evropská komise dnes podle očekávání 👍 ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. Návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 175 europoslanců, 360 bylo proti a 18 se hlasování zdrželo. Schválení návrhu, který by vedl k odvolání celé 27členné komise, vyžadovalo hlasy dvou třetin přítomných europoslanců a zároveň většiny všech europoslanců, kterých je 720.

Ruský prezident 👴 Vladimir Putin chce, aby Ukrajinci trpěli, aby uprchli z Ukrajiny a aby domovy či školy byly zničeny všude, nejen poblíž frontové linie. Na dnešní mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny to řekl její prezident Volodymyr Zelenskyj.

Německé firmě Südzucker, která je největším producentem cukru v Evropě, klesl v prvním finančním čtvrtletí konsolidovaný provozní zisk o 8️⃣6️⃣ procent na 22 milionů eur (542 milionů korun). Za zhoršením hospodaření je zejména pokles cen cukru v Evropské unii, uvedla firma. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že k poklesu cen cukru v EU přispívá levný dovoz z Ukrajiny.

Těžební společnosti OKD loni 📉 klesly tržby o 17 procent na deset miliard korun. I přes klesající poptávku a snižující se ceny uhlí ale dosáhla čistého zisku jedné miliardy korun, před rokem to bylo 2,9 miliardy, sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková. Firma těží černé uhlí už jen v posledním dole na Karvinsku a v prvním čtvrtletí příštího roku těžbu ukončí.

Úroveň ohrožení islámským terorismem v Česku zůstává podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2024 nízká. Kontrarozvědka ale zachytila dva neúspěšné pokusy českých občanů připojit se k zahraničním teroristickým organizacím v Somálsku a Libanonu. Šlo o první takové případy od roku 2017. Za znepokojivý trend označila BIS nárůst případů mladých a mladistvých se zájmem o radikální obsah na internetu.

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k  méně závažným bezpečnostním incidentům. Ve své výroční zprávě za loňský rok to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad.

Doporučujeme