news box
Míra inflace v Turecku se v říjnu znovu zvýšila↗, v meziročním srovnání se dostala na 8️⃣5️⃣,5️⃣ procenta ze zářijové hodnoty 83,5 procenta. Oznámil to turecký statistický úřad. Ceny se v Turecku prudce zvyšují už asi rok, před dvěma lety byla míra inflace nad 11 procenty. Nyní je na dalším maximu za 24 let. Meziroční míra inflace v České republice činila v září 18 procent.
Číst víceZ ukrajinských černomořských přístavů🚢 ráno vyplulo 6️⃣ lodí s nákladem obilovin. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. Lodě exportují zemědělské produkty ze země napadené ruskou armádou na základě dohody pod záštitou OSN a Turecka. Tento týden situaci zdramatizovalo Rusko, které od dohody odstoupilo kvůli údajnému ukrajinskému útoku💥 na ruskou flotilu. Ve středu ale Moskva oznámila, že dohodu opět začne plnit.
Německý výrobce luxusních automobilů🚘 BMW ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 2️⃣8️⃣ procent na 3️⃣,6️⃣8️⃣ miliardy eur (zhruba 90 miliard korun). Firma uvedla, že k růstu zisku přispěly dobré výsledky v segmentu dražších modelů a také převzetí většinového podílu v čínském společném podniku BMW Brilliance Automotive. Čtvrtletní tržby společnosti stouply o více než 35 procent na 37,2 miliardy eur, a to navzdory poklesu odbytu o 0,9 procenta na 587 744 vozidel.
Číst vícePodíl nezaměstnaných v Česku dosáhl v září letošního roku 2,2 procenta. Meziročně se snížil o 0,5 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů dosáhla 1,9 procenta, u žen 2,6 procenta, uvedl Český statistický úřad.
Čínský výrobce počítačů Lenovo vykázal ve druhém finančním čtvrtletí první pokles↘ příjmů za deset kvartálů. Tržby meziročně klesly o čtyři procenta na 1️⃣7️⃣,0️⃣9️⃣ miliardy dolarů (427 miliard korun). Končí růst prodeje, který poháněla koronavirová😷 pandemie, zájem se snížil především v Číně. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Tržby největšího prodejce osobních počítačů na světě ale překonaly odhady analytiků, kteří očekávali tržby 16,74 miliardy.
Číst víceCena pohonných hmot⛽ v Česku za týden klesla↘ o několik desítek haléřů. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o 43 haléřů na průměrných 4️⃣2️⃣,3️⃣9️⃣ koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 4️⃣7️⃣,0️⃣8️⃣ koruny, což je o 26 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje. Navzdory zlevnění jsou paliva stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy platili řidiči za benzin o 5,54 koruny méně, za naftu dokonce o 11,28 koruny méně.
Ve středu přibylo v Česku 8️⃣0️⃣2️⃣ potvrzených případů koronaviru, ve všední den nejméně od konce června. Proti minulému týdnu je to pokles zhruba o 300 případů. V nemocnicích je s nákazou 753 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.