Nejoblíbenějším internetovým obchodem za loňský rok se v soutěži ShopRoku, který pořádá nákupní rádce Heureka.cz, stal Lidl-shop. Cenu nejkvalitnějšího e-shopu si odnesl digitální antikvariát Knihobot. Letos poprvé byla vyhlášená kategorie Udržitelný e-shop, ve kteréní byli oceněni tři obchodníci.
Americké akcie posílily. Růst v závěru seance podpořily společnosti Microsoft, Tesla a Apple. Investoři sledují vývoj na Ukrajině. Počítají s potenciálně agresivnějším postupem americké centrální banky (Fed). Dow Jonesův index stoupl o 0,25 procenta a uzavřel obchodování na 34 583,57 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,06 procenta na 13 897,30 bodu.
Zástupci zemí Evropské unie se po dvou dnech jednání shodli na pátém balíku protiruských sankcí, jehož zásadní součástí je ukončení odběru uhlí z Ruska. ČTK to uvedl diplomatický zdroj. Evropský blok také zakáže ruským lodím využívat své přístavy a nákladním dopravcům své silnice. Nové postihy se vztahují i na čtyři velké ruské banky a zákaz dovozu dalších materiálů a výrobků včetně dřeva či alkoholu.
Národní katedrála ve Washingtonu oznámila, že bude 27. dubna hostit pohřeb bývalé ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightové. První žena, která kdy zastávala post šéfa americké diplomacie, zemřela 23. března ve věku 84 let. Do své smrti byla členkou řídícího orgánu chrámu, v němž se pravidelně konají rozlučky s významnými americkými politiky.
Evropská komise schválila francouzský plán na poskytnutí až 155 miliard eur (zhruba 3,8 bilionu korun) na podporu podniků zasažených hospodářskými důsledky války na Ukrajině. Komise to oznámila v tiskové zprávě. Upozornila, že jde o první plán schválený v rámci krizového mechanismu, který Evropská unie kvůli válce na Ukrajině přijala minulý měsíc a který dočasně zmírňuje pravidla pro státní pomoc.
Rusko čelí kvůli bezprecedentním západním sankcím nejtěžší situaci za posledních třicet let, řekl ruský premiér Michail Mišustin. Zahraniční pokusy o odstřižení Moskvy od světové ekonomiky však podle něj selžou. Západní země rozšiřují ekonomické sankce ve snaze přimět Rusko k tomu, aby ukončilo svou invazi na Ukrajinu, připomněla agentura Reuters.
Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Příslušný návrh rezoluce podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo, informuje agentura Reuters. Nesouhlas s krokem prosazovaným skupinou zemí v čele se Spojenými státy vyjádřila mimo jiných Čína.
Americký Senát posunul blíže k přijetí návrhy zákonů, které by zakazovaly dovoz ruské ropy či plynu do Spojených států a odebraly Rusku status běžného obchodního partnera. Obě opatření byla přijata jednomyslně poté, co senátoři týdny s jejich schválením otáleli. Ukončení běžného obchodního vztahu by otevřelo vládě prezidenta Joea Bidena možnost navýšit cla na dovoz některých ruských produktů, vysvětluje agentura AP. Biden už nové smlouvy o dovozu ruských energií zakázal exekutivním nařízením z 8. března, Sněmovna reprezentantů návrh zákona v tomto duchu přijala o den později.
Švýcarsko dosud zmrazilo ruský majetek a finanční transakce za zhruba 7,5 miliardy švýcarských franků (180 miliard korun). S odvoláním na Státní sekretariát pro hospodářství (SECO) to uvedla agentura DPA. Jedná se o finanční prostředky a nemovitosti patřící jednotlivcům nebo firmám pod sankcemi kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Švýcarsko je pro Rusy důležitým finančním centrem. V současné době se opatření vztahují na téměř 900 osob, proto je fakticky zmrazen jen zlomek ruských aktiv ve Švýcarsku.
Koruna mírně oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru si od středečního podvečera pohoršila o tři haléře na 24,51 koruny za euro. K dolaru oslabila o čtyři haléře na 22,46 koruny za dolar.