Přední německé ekonomické instituty snížily odhad růst největší evropské ekonomiky pro letošní rok kvůli dopadům války na Ukrajině. Dodaly rovněž, že případné zastavení dodávek ruské energie by způsobilo v příštím roce recesi. Hrubý domácí produkt Německa má podle nového odhadu vzrůst o 2,7 procenta. Původní prognóza počítala se zvýšením o 4,8 procenta. V roce 2023 pak podle základního scénáře očekávají zvýšení HDP o 3,1 procenta.
Plzeňskému Prazdroji loni kvůli dopadům pandemie koronaviru klesl druhý rok po sobě prodej piva v ČR, meziročně o tři procenta na 6,5 milionu hektolitrů. O rok dříve byl meziroční pokles osmiprocentní. Díky podpoře a investicím do hospod rostl prodej čepovaných piv, méně se dařilo baleným pivům v obchodech. Oproti předkoronavirovému roku 2019 byl loňský prodej na domácím trhu o desetinu menší, což znamená minus 145 milionů piv, uvedl mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář.
Míra inflace v Británii v březnu stoupla na sedm procent z únorových 6,2 procenta, a je tak nejvýše od března 1992. Meziroční zvýšení spotřebitelských cen bylo výraznější, než očekávala většina ekonomů oslovených agenturou Reuters, kteří předpovídali nárůst cen o 6,7 procenta. Za tímto nárůstem stál široký růst cen, od pohonných hmot až po potraviny a nábytek.
Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud 286 tisíc speciálních víz. Ministerstvo vnitra to uvedlo na twitteru. Počty vydaných víz začaly koncem března klesat, nyní stagnují.
Dopravci v březnu zaplatili za mýto rekordních 1,35 miliardy korun. Je to dosud nejvíce za kalendářní měsíc od spuštění systému v roce 2007. Meziročně výběr mýtného vzrostl o 5,3 procenta. Uvedla to společnost CzechToll, která je správcem mýtného systému. Výběry byly rekordní i přes osvobození 694 vozů od poplatků, které dopravují humanitární pomoc na Ukrajinu.
Britské maloobchodní společnosti Tesco vzrostl v loňském fiskálním roce očištěný provozní zisk z maloobchodních aktivit o 35,8 procenta na 2,65 miliardy liber (77,65 miliardy korun). V letošním roce Tesco očekává pokles zisku kvůli náročnému vnějšímu prostředí. Podnik má na britském trhu s potravinami podíl 27 procent. Tržby za rok do 26. února vzrostly o tři procenta na 54,8 miliardy liber.
Tuzemský prodejce kuchyňského vybavení Potten&Pannen - Staněk loni zvýšil obrat o 21 procent na více než půl miliardy korun. Proti roku 2019 se tržby zvýšily o dvě pětiny. Velikost zisku společnost nesdělila. Společnost loni investovala do rozvoje 14 milionů korun.
Slovenská prokuratura obžalovala exprezidenta Andreje Kisku za daňový delikt jeho rodinné firmy KTAG, jejímž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu. Spolu s bývalým prezidentem čelí obžalobě také další jednatel firmy Eduard Kučkovský. Prokuratura zveřejnila pouze iniciály obžalovaných a informaci, že obvinění v kauze KTAG půjdou před soud. Kiska čelí stíhání od konce roku 2019, kdy už nebyl prezidentem. Pětiletý mandát mu skončil v červnu 2019.
Policie darovala ukrajinským policistům výstroj a vybavení za téměř 52 milionů korun. Konvoj nákladních aut, který dar veze do polského Řešova u ukrajinských hranic, vyrazil ráno z Hlučína na Opavsku.
Státní fond podpory investic (SFPI) zastavil k 20. dubnu příjem žádostí o půjčku z programu Vlastní bydlení. Důvodem je vyčerpání rozpočtu programu, který na letošní rok činil 700 milionů korun. Příjem žádostí chce fond obnovit letos na podzim.