Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Pražský magistrát poskytne nájemníkům ve svých bytech, kteří u sebe doma ubytují ukrajinské uprchlíky, slevu na nájemném. Za každou ubytovanou osobu bude sleva činit 1000 korun měsíčně, nejvýše však 4000 korun. Dnes o tom rozhodli městští radní. Vláda schválila lidem, kteří běžence ubytují, příspěvek 3000 korun na osobu za měsíc s limitem 12.000 korun na domácnost.

Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100 tisíc korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Meziročně v hlavním městě metr čtvereční bytové plochy vzrostl o 17 procent na 126 140 korun. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.

Číst více

Pokud by přišlo embargo na ruský plyn, má nejen Německo, ale celá Evropa velký problém. V sázce by mohla být i samotná existence Evropské unie. Hospodářskému deníku Handelsblatt to zopakoval šéf energetického koncernu E.ON Leonhard Birnbaum. Zároveň vyloučil návrat k jaderné energetice v Německu, nebrání se ale prodloužení životnosti německých uhelných elektráren.

Číst více

Vedení Prahy schválilo firmě Pražská plynárenská půjčku až dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Definitivně o úvěru rozhodnou zastupitelé na svém jednání koncem dubna. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou. Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst. Jejím jediným akcionářem je Pražská plynárenská Holding ovládaná Prahou.

Číst více

Zemní plyn ve Spojených státech je nejdražší za více než 13 let, jen od začátku letošního roku se jeho cena zvýšila o více než 100 procent, ukazují záznamy na newyorské obchodní burze NYMEX. K růstu přispívá zejména válka na Ukrajině, která v celém světě zhoršila dostupnost některých energetických zdrojů. Plyn v USA přesto zůstává citelně levnější než v Evropě. 

Technologická skupina Etnetera Group zvýšila ve fiskálním roce končícím letos v únoru provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o 22 procent na 54 milionů korun. Obrat se zvýšil o 15 procent na 426 milionů korun. Za růstem stojí zrychlující se digitalizace v Česku i nové projekty. Letos chce Etnetera podle jejího výkonného ředitele Martina Paličky zvýšit obrat nad půl miliardy.

Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl ukončit veškeré obchodování s ruskými akciemi na zahraničních burzách.

Slovenské chemičce Duslo, která je součástí holdingu Agrofert, respektive svěřenských fondů bývalého českého premiéra Andreje Babiše, loni klesl zisk před zdaněním téměř o polovinu na 6,05 milionu eur (přibližně 148 milionů korun). V podnikovém časopisu to uvedla finanční ředitelka Dusla Kvetoslava Trenčianska. Letos firma plánuje vyšší zisk než loni. Loňské hospodaření chemičky ovlivnilo zdražení energií včetně zemního plynu, který je hlavní vstupní surovinou podniku při výrobě čpavku. Firma přechodně snížila jeho produkci na technologické minimum. 

Číst více
Kompenzace vysokých cen energií není řešením. Řešením problému jsou jen vyšší investice, míní ekonom David Navrátil z České spořitelny.

Evropská unie připravuje embargo na dovoz ropy z Ruska a Francie se snaží přesvědčit váhající země, aby jej podpořily. Rozhlasové stanici Europe 1 to řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj je zastavení dodávek ruské ropy nutností, pokud Evropa myslí svou podporu Ukrajiny vážně a chce přiškrtit příjmy, z nichž Rusko financuje válku.

Doporučujeme