Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Podnikatelům letos vzrostou podle Hospodářské komory náklady o desítky procent. Zdraží jim energie, ale i vstupní materiály nebo doprava. Více než 80 procent podnikatelů tak bude nuceno zvednout ceny svých výrobků. Řada podniků ale také sníží své marže. Vyplynulo to z průzkum mezi členy komory. Největší nárůsty cen očekávají podniky působící ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Polovina firem počítá s nárůstem cen vstupů o deset až 20 procent, zhruba třetina odhaduje meziroční nárůst cen vstupů o více než pětinu.

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila rating České republiky v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d a zhoršila výhled. Důvodem je válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku, které vytvářejí mnohonásobná rizika. Ke snížení ratingu po vypuknutí konfliktu společnost přistoupila také v Maďarsku, Polsku i na Slovensku. „Válka má nepříznivé důsledky pro obchod, investice a finanční toky do země. Rostoucí ceny plynu a elektřiny tlačí inflaci k nejvyšším hodnotám od roku 2007 a vyvolávají obavy mezi firmami i domácnostmi,“ uvádí zpráva.

České společnosti si v únoru půjčily výrazně více peněz než v předcházejících měsících. Objem jejich úvěrů u bank se zvýšil o 49 miliard korun, což je nejvyšší měsíční nárůst za 25 let. Na konci února tak dosahoval 1,237 bilionu korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Česko udělilo lidem prchajícím před válkou na Ukrajině od počátku invaze téměř 300.000 víz. Po Velikonocích, kdy denní počet udělených víz klesl ke zhruba 1000, v úterý stoupl na 3449 vydaných víz. Většinu uprchlíků v Česku tvoří podle vnitra ženy a děti.
Meziroční růst cen výrobců zrychlil také v březnu. V zemědělství se ceny zvýšily o 27,2 procenta po únorovém růstu o 22,9 procenta. V průmyslu zrychlil růst na 24,7 procenta z 21,3 procenta a ve stavebnictví na 10,4 procenta z 9,9 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly v březnu meziročně vyšší o 4,9 procenta, zatímco v únoru o 4,3 procenta. 
Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. 
Výrobní ceny v Německu se v březnu meziročně zvýšily o rekordních 30,9 procenta. Březnová data podle spolkového statistického úřadu už odrážejí první dopady války na Ukrajině. Za růstem výrobních cen stály především ceny energií, které se meziročně zvýšily o 83,8 procenta.
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v březnu meziročně snížil o 20,5 procenta na 844 187 vozů. Pokles tak výrazně zrychlil z méně než sedmi procent v předchozím měsíci. V celém prvním čtvrtletí prodej meziročně klesl o 12,3 procenta na 2,246 milionu vozů. Pokles v České republice byl mírnější.
V čínské finanční metropoli Šanghaji uvolnily místní úřady koronavirová opatření pro další čtyři miliony lidí, ve městě s 25 miliony obyvatel tak může domovy opustit už téměř 12 milionů lidí. Stále ale nesmí opustit svou čtvrť a zakázána mají velká shromáždění. Provoz obnovily i některé továrny ve městě. 
Doporučujeme