Reklama

Další zdražování. Poplatek za připojení domu k elektrické síti vzroste o čtvrtinu

Stavba rodinného domu
ČTK
Jan Brož

Energetický regulační úřad plánuje zvýšit sazby za připojení. U novostavby rodinného domu to může znamenat několik tisíc korun navíc.

Ceny energií letí prudce nahoru a zákazníci si zcela jistě připlatí. Připlatí si však i ti, kteří elektřinu dnes třeba ještě ani neodebírají. Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje po patnácti letech zvýšit platby za připojení k elektrické síti. Vyplývá to z úpravy vyhlášky o připojení k elektrizační soustavě, kterou ERÚ poslal do připomínkového řízení.

Podle úřadu byla výše platby v minulosti nastavena tak, aby se na nákladech půl na půl podílel zájemce o připojení a provozovatel distribuční sítě či přenosové soustavy. Vzhledem k tomu, že sazby nebyly od roku 2006 změněny, však v posledních letech nesl v průměru 75 procent nákladů provozovatel. ERÚ proto chce zvýšit sazby zhruba o 25 procent.

 

Při stavbě průměrného rodinného domu s třífázovým připojením 3 x 20 A zaplatil doposud investor za připojení deset tisíc korun. Pokud vyhláška projde, bude to nově téměř 13 tisíc. U rodinného domu s elektrickým vytápěním a připojením 3 x 32 A se náklady zvednou z šestnácti na více než dvacet tisíc korun. V absolutních částkách mnohem více vzrostou náklady velkoodběratelům, kteří se chtějí připojit k hladině vysokého napětí, nebo dokonce k přenosové soustavě. V posledním případě se zvyšuje poplatek z 200 na 250 tisíc za megawatt.

I u velkoodběratelů se však budou náklady pohybovat v obdobné relaci k celkovým nákladům jako u rodinných domů, a budou tedy představovat poměrně malou část celkové investice. To platí třeba i pro fotovoltaické elektrárny, jejichž rozvoj se v následujících letech očekává.

Stále nízké ceny proti Evropě

Podle ředitele Českého svazu zaměstnavatelů v energetice Richarda Vidličky tak nepředstavuje zvýšení poplatku zásadní náklad, který výrazně prodraží nové projekty.

Reklama

Petr Krčil, odborník na měny

Kurz 24 korun za euro je na dohled, míní odborník na měny

Výrazné sražení inflace by mohla přinést intervence na podporu kurzu koruny, uvádí šéf investiční společnosti Art of Finance a přední tuzemský odborník na měny Petr Krčil.

Přečíst článek

„Zdražení této částky o 25 procent je víceméně promítnutí průměrné inflace za posledních patnáct let a nezohledňuje vyšší náklady na připojení, a to zejména nárůst cen materiálu,“ říká Vidlička s tím, že poplatky nikdy nepokrývaly veškeré náklady na připojení a v devadesátých letech bylo obvyklé, že žadatel hradil šedesát procent. Od toho je současné nastavení dalece vzdálené a bude i po zvýšení sazeb.

Obdobně hodnotí zdražení energetický expert Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA. Podle něj jsou sazby za připojení v České republice ve srovnání se západní Evropou poměrně nízké, v rámci zemí skupiny V4 naopak spíše vyšší. „Bude to mít dopad na nové stavby. Ale vzhledem k tomu, že ceny stavebních materiálů stoupají o sto dvě stě procent, dvacetiprocentní nárůst sazeb bych vnímal spíš jako jedno z mnoha zdražování,“ míní Gavor.

Prezident Zeman je stabilizovaný. V nemocnici může strávit týdny

Současná hospitalizace prezidenta Miloše Zemana neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Přečíst článek

Restaurace Noma v Kodani.

Nejlepší restaurace na světě je opět kodaňská Noma

Nejlepší restaurací na světě podle prestižního gastronomického žebříčku The Best 50 se opět stala kodaňská Noma. České podniky se v padesátce nejlepších restaurací neumístily.

Přečíst článek

Článek vyšel v týdeníku Hrot.

Reklama
Doporučujeme