Reklama

Banky budou muset odkládat víc peněz do rezerv, rozhodla ČNB

Česká národní banka, ilustrační foto
Warren LeMay / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

Česká národní banka bude po tuzemských bankách chtít, aby si vytvořily větší finanční polštář pro období nestability. Centrální banka ve čtvrtek rozhodla, že od dubna 2023 zvýší takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 procenta.

Reklama

Tuzemské banky si budou muset bokem odložit další miliardy. Odvádět je budou do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB na svém webu oznámila, že bankám zvýší takzvanou proticyklickou kapitálovou rezervu. Nová sazba ve výši 2,5 procenta vstoupí v platnost od dubna 2023. Rozhodnutí ČNB je z části motivované nejistými dopady války na Ukrajině na růst české ekonomiky.

ČNB informovala, že rada při svém rozhodnutí vzala v úvahu současnou pozici české ekonomiky ve finančním cyklu, rozsah úvěrových rizik v bilanci bankovního sektoru a vývoj jeho zranitelnosti. „Zároveň přihlédla k citelnému nárůstu geopolitických nejistot, které vytvářejí potenciál pro zvýšenou a rychlejší materializaci cyklických rizik naakumulovaných ve finančním systému,” uvedla.

Aktuálně se uplatňuje proticyklická sazba ve výši 0,50 procenta. Její změna se stanovuje obvykle s ročním předstihem.

Banka sazbu zvedla už počtvrté. V minulosti bankovní rada rozhodla, že od 1. července 2022 bude uplatňována sazba ve výši jedno procento, od 1. října 2022 pak sazba ve výši 1,5 procenta. V období od 1. ledna 2023 do 31. března 2023 bude ČNB vůči bankám uplatňovat proticyklickou sazbu na úrovni dvě procenta.

Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření směrnice EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využitá bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů. Vedle toho existují kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.

Vladimir Putin, prezident Ruska

Putin zakázal vývoz dvou set produktů a chystá se znárodňovat pobočky zahraničních firem

Rusko zavadí odvetné sankce Západu. Zakazuje export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení. Na seznam pro pozastavení vývozu zařadilo přes 200 položek. Kreml řeší i zestátnění majetku západních firem působících v Rusku nebo přerušení dodávek některých surovin.

Přečíst článek

Reklama

Související

Česká spořitelna

Vyšší sazby ČNB přihrály bankám miliardové zisky. Čtveřice největších vydělala za čtvrtletí 15 miliard

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme