Reklama

Novodobý nomád se chtěl usadit. Nechal si postavit dům z konopného betonu

Novodobý nomád se chtěl usadit. Nechal si postavit dům z konopného betonu
BoysPlayNice
Petra Jansová

Když se chce usadit nomád, nechá si postavit dům uprostřed lesů. Kromě netradičního místa, zvolí i atypický materiál - konopný beton a střechu si nechá zatravnit.

Investor miluje lesy a přírodu a před tím, než měl děti, fungoval spíš jako novodobý nomád. Dům, který si nechal navrhnout od Ateliéru Lina Bellovičová stojí na pozemku poblíž chaty jeho rodičů v Chřibech na Slovácku.

Architektka pracovala s jasným zadáním: navrhnout dům tak, aby by byl v co největším kontaktu s přírodou a z ekologického materiálu. „Po procesu formování zadání přišel moment rozhodování o materiálu, ve kterém si během pár minut udělal klient ihned jasno sám. Vybrali jsme konopný beton,“ přiblížila architektka Bellovičová.

Art villas Costa Rica, Formafatal, architektura

Stylová dovolená. Resort uprostřed kostarické džungle navrhli Češi

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Komplex tří betonových vil a několika stromových domů navrhli čeští architekti pro českého investora.

Přečíst článek

I přes výhody, které konopný beton pro stavebníky skýtá, se v Česku příliš nevyužívá. K pozitivům patří možnost ho vrstvit nebo i to, že dům z něj může postavit člověk sám. „Materiál mnoho let petrifikuje (tvrdne - pozn. red.) a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolační schopnosti, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni i plísním. Stavba je difuzně otevřená,“ vypočítává Bellovičová s tím, že jako izolace funguje i zatravněná střecha.

Dům zatím slouží pro rodinu s dvěma malými dětmi, později bude fungovat jako chata a nakonec jako dům pro dva seniory.

Reklama
Doporučujeme