news box
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na 26. července do Bruselu mimořádnou radu ministrů pro energetiku. Řekl to ve sněmovně. Jednání se uskuteční pět dnů po plánovaném obnovení provozu plynovodu Nord Stream 1 a podle Síkely by mohli ministři projednat postup pro případ, že by se provoz plynovodu neobnovil vůbec, případně jen částečně. Konsorcium Nord Stream AG, které plynovod provozuje, v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu. Trvat by měla do 21. července, Německo se však obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 už po údržbě do EU nepoteče.
Ruská prokremelská televize RT (dříve Russia Today) otevře zastoupení v Bělehradě, informovala srbská média. Stanice je v Evropské unii zakázaná kvůli šíření propagandy v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Informace o chystaném vstupu RT do Srbska potvrdila televizi Nova.rs šéfredaktorka rovněž prokremelského serveru Sputnjik Srbija Ljubinka Milinčić. Dodala, že ruská stanice se na vstup do Srbska připravuje, neznamená to ale, že začne fungovat ihned.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který dává ruským úřadům možnost prohlásit v podstatě kohokoli v zemi za takzvaného zahraničního agenta. Upozornil na to zpravodajský portál Meduza. Pejorativní označení zahraniční agent se dosud v Rusku vztahovalo na jednotlivce nebo organizace finančně podporované ze zahraničí. Zahraničními agenty jsou nově podle ruského zákona všichni, kdo jsou nějakým způsobem pod „zahraničním vlivem". Spolky, média nebo jedinci, kteří jsou vedeni pod tímto označením, jsou vystaveni mnohem přísnější úřední kontrole a také mají povinnost každé své sdělení doprovázet upozorněním, že plní roli právě zahraničního agenta.

Evropská komise v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu schválila České republice program státní podpory primárních zemědělských výrobců v objemu 20,2 milionu eur, tedy 500 milionů korun. Program je v souladu s dočasným krizovým rámcem státní podpory, který komise přijala 23. března, uvedla EK. Impulzem k jeho přijetí byly vážné potíže ekonomiky EU v důsledku invaze.
V Evropě začíná fungovat platforma pro obchodování s akciemi Lightyear. Záměr vstoupit na evropský trh už signalizoval také její rival, americký Robinhood. Aplikace Lightyear pro 📱 mobilní telefony funguje od loňského září v Británii a ode dneška rozšiřuje své aktivity do 19 zemí 💶 eurozóny. Ne evropskou expanzi si start-up zajistil 25 milionů dolarů (608 milionů korun). Financování mu poskytla společnost Lightspeed Venture Partners ze Silicon Valley a i třeba britský podnikatel a miliardář Richard Branson.