news box
Na jihu Evropy několik tisíc hasičů už týden bojuje s lesními 🔥 požáry, které si ve Španělsku, Portugalsku a Francii vyžádaly preventivní evakuace tisíců lidí. Mnohde hoří v blízkosti turistických destinací, například v jihošpanělské provincii Málaga, na severu řecké Kréty či na jihozápadním pobřeží Francie. Podle televize Euronews letošní vlna lesních požárů přišla dříve než obvykle kvůli dlouhodobému suchu a vedrům, které odborníci přičítají klimatickým změnám. Portugalsko a Španělsko o víkendu informovaly, že za předchozí týden 💀 zemřelo zřejmě v souvislosti s horkým počasím v obou zemích asi tisíc lidí, většinou seniorů.
Britský premiér Boris Johnson se nezúčastnil sobotní schůzky vládní komise pro mimořádné události (Cobra) svolané kvůli blížící se vlně mimořádných ☀️ veder. V Chequers, venkovském sídle předsedů britské vlády, totiž chystal 🎉 večírek pro příbuzné a přátele. Vysloužil si za to kritiku opozice, informoval internetový deník The Independent.
Současná ☀️ vlna veder spolu s těmi předchozími i očekávanými může ekonomiky jednotlivých zemí připravit o 💰 miliardy, píše ve své analýze francouzský server BFM TV. Se stoupající teplotou klesá produktivita a efektivita práce, lidé mění své návyky a snižují spotřebu některých výrobků, včetně 🥩 masa nebo 🍫 čokolády. Jiné oblasti hospodářství si naopak polepší, roste spotřeba 🔌 energie díky častému používání klimatizace.
Starostové velkých 🍕italských měst vyzvali premiéra Maria Draghiho, aby zůstal předsedou vlády. Apelovali také na parlamentní strany, aby vyřešily krizi v široké vládní koalici a zabránily 🗳️předčasným volbám. Učinili tak v dopise, který podle deníku Il Messagero podepsali starostové Říma, Milána, Turína, Florencie, Janova či Neapole. Předčasné volby, jež by se mohly konat na podzim, si podle průzkumu, který zveřejnil deník La Repubblica, nepřeje 53 procent Italů.
Necelá čtvrtina 🏗️ stavebních společností v Česku vede stavební deník v elektronické podobě, většina tak povinné údaje o průběhu stavby zaznamenává v papírové formě. Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví za druhé čtvrtletí letošního roku zpracované společností CEEC Research.
Platební morálka v ČR je nyní špatná, téměř každá společnost má za poslední rok negativní zkušenost s opožděnými 💸 platbami. Polovina firem je na tom 💰 hůře než před pandemií koronaviru. Téměř 80 procent akceptuje stále delší odklady splatností. Vyplývá to ze zprávy společnosti Intrum Czech sestavené na základě průzkumu z 29 evropských zemí, kterého se zúčastnilo víc než 11 tisíc společností z 15 odvětví.
S rostoucími cenami stavebních materiálů stoupá zájem o vedlejší 🔥 energetické produkty z elektráren (popílek, struska i takzvaný energosádrovec), které nahrazují přírodní neobnovitelné zdroje. Celé domy se z materiálů využívajících produkty spalování stavět nedají, jsou ale vhodné k výrobě prefabrikovaných betonových výrobků, při výstavbě silnic, protipovodňových hrází, rekultivaci krajiny a snižují uhlíkovou stopu.
Největší česká 🍞pekárenská společnost Penam, která patří do holdingu Agrofert, loni zvýšila tržby o 180 milionů korun na 4,4 miliardy korun. Zisk se však o více než třetinu snížil na 96 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
Kvůli válce 💥 na Ukrajině, ale i kvůli rostoucím životním nákladům 🥪 potravinovým bankám v Německu od začátku roku přibyla přibližně polovina klientů. Z průzkumu mezi 962 takovými organizacemi vyplynulo, že pro potravinovou 🙏🏻 pomoc si nyní chodí tolik lidí jako nikdy předtím.
V Česku v červnu podle firmy Eset nejvíce na zařízení 📱 s Androidem útočil reklamní program Andreed. Následuje trojský 🐴 kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní škodlivý program Cerberus.